Malatya Emniyeti’nin şiddete duyarsızlığı Meclis’e taşındı

  • 11:32 11 Ocak 2019
  • Siyaset
ANKARA- HDP Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, Malatya’da boşandığı erkek tarafından tehdit edilen ve şiddete maruz bırakılan Sevkan Ordu’nun durumunun Malatya Emniyet’i tarafından sahiplenilmeyişini Meclis gündemine taşıdı.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır Milletvekili Semra Güzel, Malatya’da boşandığı erkek tarafından tehdit edilen ve şiddete maruz bırakılan Sevkan Ordu’nun durumunun Malatya Emniyet’i tarafından sahiplenilmeyişini, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’a sordu. 
 
‘Hükümetin verileri, kadın platformu verileri ile çelişiyor’
 
Semra, geçtiğimiz Kasım ayında İçişleri Bakanı Süleyman Soylu’nun kadın katliamlarına yönelik açıklamalarını hatırlatarak, yüzde 22 katliamlarının azaldığı söyleminin gerçeği yansıtmadığına dikkat çekti. Semra, İçişleri Bakanının açıkladığı veriler ile Türkiye’de faaliyet yürüten Kadın Platformlarının basına yansıyan ve direk kendilerine ulaşan başvurular üzerinden açıkladığı verilerle ciddi oranda çeliştiğini dile getirdi.
 
‘Kadın cinayetlerinin artış nedeni devlet politikasıdır’
 
Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu’nun verilerine değinen Semra, 2018 yılında 440 kadının erkek şiddeti sonucu katledildiğini ve bu oranın OHAL’e paralel olarak artış görüldüğünü ifade etti. Geçtiğimiz Aralık ayında Malatya’da yaşayan ve boşandığı erkek tarafından sistematik şiddete maruz kalan Sevkan G.’nin defalarca şikayetçi olmasına rağmen Malatya Emniyeti’nin herhangi bir önlem almadığını kaydeden Semra, hem Sevkan’ı hem de ailesini katletme teşebbüsünde bulunan Özkan O’nun defalarca şikayet edilmesine rağmen hala tehditlerine devam ettiğine vurgu yaptı. 
 
Semra şunları ifade etti: “Hem kendisini hem de ailesini defalarca katletme teşebbüsünde bulunan eski eşinden defalarca şikâyetçi olmasına rağmen hala tehditlerin devam ettiğini belirten Sevkan G.‘nin aktarımına göre eski eşi Özkan O. otopark girişinde annesi ve babasına ateş etmiş saldırıda ölen ve yaralanan olmamıştır. Olayın üzerine polisleri arayan Sevkan G. Olay yeri inceleme ekiplerinin gelip sadece bir iki fotoğraf çekip gittiklerini ifade etmiştir. Daha sonra polisi tekrar arayıp mermi kovanlarını ve sitenin güvenlik kamerası kayıtlarını almaları gerektiğini hatırlatan Sevkan ve ailesine polislerin cevabı ise 'kalsın şimdi siz müsait olduğunuzda güvenlik kayıtlarını flaşa atıp mermileri ile bize getirirsiniz' olmuştur. Bu olayın üzerine de önlem alınmamış ve Özkan O. bu defa da Sevkan G’nin babasının iş yerini yakmış sonrasında da nenesinin penceresinden silahla ateş etmiştir. Bu olayda da yeterli delil yok denerek Özkan O.’ya herhangi bir gözaltı işlemi uygulanmamıştır.”
 
Semra Güzel, Aile, Çalışma ve Sosyal Politikalar Bakanı Zehra Zümrüt Selçuk’un yazılı olarak cevaplaması talebiyle şu soruları yöneltti:
 
“* Sevkan G. Sistematik bir şekilde Özkan O. tarafından şiddete ve silahlı tehdide uğramasına rağmen Özkan O. hakkında neden adli bir işlem yapılmamıştır?
 
* Sistematik bir şekilde şiddete ve silahlı tehdide maruz kalan Sevkan G.’nin ve ailesinin emniyet birimlerine yaptığı başvuruya rağmen emniyetin sistematik bir şekilde bu şikâyetlere duyarsız kalmasının nedeni nedir?
 
* Sevkan G.’nin yaptığı başvurulara duyarsız kalınmasının Özkan O. tarafından komşulara dağıtılan “burada terörist oturuyor, Sevkan vatan hainidir, Sevkan'ın kardeşi ve yeğeni PKK üyeliğinden cezaevinde tutuklu kaldı” yazılı kâğıtlarla bir ilgisi var mıdır?
 
* Sevkan G.’nin sistematik bir şekilde uğradığı şiddet ve silahlı tehdide karşı gerekli tedbirlerin alınmamasının sebebi nedir?
 
* Son 10 yılda kaç kadın uğradığı şiddet sonucu yaşamını yitirmiştir? Bunlardan kaçı Malatya’da gerçekleşmiştir?
 
* Son 10 yılda kaç kadın uğradığı şiddet sonucu emniyet birimlerine başvurmuştur? Kaç kadın koruma kararı altındayken şiddete kurban gitmiştir? Bunların yıllara, illere ve yaş grubuna göre dağılımı nedir? Şiddettin ve cinayetin sorumlusu olan kaç erkek ne gibi cezalar almış kaçı beraat etmiştir?
 
* Sevkan G.’nin yaşamını koruma altına almak için herhangi bir tedbir aldınız mı?  Bakanlığınız tarafından alınmış herhangi bir tedbir yoksa Sevkan G.’nin aynı şiddete maruz kalmaması için önlem almayı düşünüyor musunuz?
 
* Kadına yönelik şiddet ve cinayet vakalarında Türkiye Avrupa ve Dünya sıralamasında kaçıncı sıradadır?”