Şehba'da Genç Kadınlar Futbol Turnuvası başladı

  • 09:10 8 Nisan 2019
  • Spor
Sozda Oremar
 
ŞEHBA - Efrîn Kantonu Spor Komitesi, Şehba'da bir ilki gerçekleştirerek "Avesta Xabur" adı ile düzenlediği Genç Kadınlar Futbol Turnuvası başladı. Turnuva, Mayıs ayında sonlanacak.
 
Efrîn Kantonu Spor Komitesi, bir ilki gerçekleştirerek Genç Kadınlar Futbol Turnuvası düzenliyor. PKK Lideri Abdullah Öcalan'ın doğum günü olan 4 Nisan dolayısıyla Şehba Kantonu'nda "Avesta Xabur" ismi ile düzenlenen turnuvaya 9 takım katılırken, takımlar 2 grupta yarışacak. Birinci grupta Avêste, Dengê Efrîn, Berxwedan, Şêrewa ve Agirî takımları arasında, ikinci grupta ise Şêrewa, Efrîn, Armanc ve Diyar takımları arasında maçlar oynanacak. Bu hafta sonu başlayan turnuvanın açılış maçı ise Şehba'nın Babinis köyünde Avêste ve Berxwedan takımları arasında oynandı ve maçın galibi Avêsta takımı oldu. 
 
Hafta içi öğrencilerin okullarda dersleri olduğu için maçlar hafta sonları oynanacak ve Mayıs ayında turnuva sonlanacak. 
 
'Zorluklara rağmen bir ilk yaptık'
 
Turnuva hakkında bilgi veren Kongraye Star Efrîn Koordinasyonu'ndan Naziliyê Muhemed, turnuvayı Efrîn'de toprağı için mücadele ederek yaşamını yitirenlere adadıklarını belirtti. Naziliyê, "Şehba'da Efrîn halkı yaşadığı tüm zorluklara rağmen bir ilk yaparak Genç Kadınlar Futbol Turnuvamızı gerçekleştiriyoruz. Genç kadınlar her alanda var olduklarını ifade ediyor. Önderimiz de diyor 'Genç başladık genç başaracağız' diye. Genç kadınlarımızın öncülüğünde düşmanımızın çizdiği sınırlar yerle bir edilerek kaldırıldı" diye konuştu. 
 
'Saldırılara rağmen turnuvamızı başlattık’
 
Efrîn ve Şehba Kantonları Demokratik Spor Birliği Eşbaşkanı Evîn Bîlal, turnuvaya ilişkin şu bilgileri verdi: "Şehba ve Efrîn'in Şêrewa ilçelerinde toplamda 9 takım oluşturduk. Genç kadınların yaşamın her alanında olduklarını ispatlamak adına böyle bir turnuvayı yapmaya ihtiyaç duyduk. Kadınlar yaşamdaki rollerini ön plana çıkarıyor. Turnuvamıza Avesta Xabur'un adını verdik. Saldırılara rağmen turnuvamızı başlattık. Nerede olursak olalım saldırılar kültürümüzü yaşatmamıza ve sporumuzu yapmamıza mani olamadı. Daha önce Efrîn'de yaptığımız maçlarımızı bu sefer de Şehba'da yapmaya karar verdik. Zor ve zahmetli şartlar altında da olsak kültürümüzü sürdürmeye çalışıyoruz. Bu turnuvayı Abdullah Öcalan'ın doğum günü dolayısıyla başlattık. Ve bu devremizi de ona armağan ediyoruz. Çünkü bizler onun fikirleri ile bu seviyeye geldik ve daha da ilerlemek için genç kadınlarımız direnişlerini sürdürecek."    
 
'Futbol sadece erkeklerin oynadığı oyun değil'
 
Turnuvada yer alan Agirî Takımı oyuncusu Meryem Bîlal de, etkinliğin kendilerini oldukça mutlu ettiğini kaydederek, "Burada dostane olarak maç yapıyoruz. Çok heyecanlıyız. Uzun bir aradan sonra genç kadınlar olarak bir araya geldik. Futbol sadece erkeklerin oynadığı bir oyun değil. Bunu ispat etmek için bugün bu turnuvadayız" dedi.  
 
Berxwedan Takımı oyuncusu Sîdra Memo ise, Şehba Kantonu'nda yapılan ilk genç kadınlar futbol turnuvası olduğunu dile getirerek, "Bu turnuva Abdullah Öcalan'ın doğum günü dolayısıyla yapılıyor. Bu yüzden bizim için anlamı daha da önem kazanıyor. Biz kadınlar sadece spor alanına tek değil her alanda üzerimize düşeni yapacağız. Her daim bunun için hazırız" ifadelerini kullandı.