FIFA Kadınlar Dünya Kupası başladı: Fransa, Güney Kore'yi 4-0 yendi

  • 12:45 8 Haziran 2019
  • Spor
HABAER MERKEZİ - 2019 FIFA Kadınlar Dünya Kupası ev sahibi Fransa ile Güney Kore arasında oynanan açılış maçı ile başladı. Fransa, karşılaşmadan 4-0'lık gelibiyetle ayrıldı.
 
Kadın futbol tarihinin en büyük turnuvası olması beklenilen 2019 FİFA Kadın Dünya Kupası heyecanı dün başladı. Fransa’nın ev sahipliği yaptığı  2019 FİFA Kadın Dünya Kupası’na 24 ülke katıldı. Bu yıl 8’incisi düzenlenen turnuva 7 Temmuz’a kadar devam edecek. Turnuvanın ilk karşılaması Fransa'nın başkenti Paris'teki Parc des Princes Stadı'nda A Grubu'nda yer alan Fransa ile Güney Kore arasında gerçekleşti. 
 
Fransa, rahat bir oyunla kazandığı maçta Eugenie Le Sommer, Wendie Renard (2) ve Amandine Henry'nin golleriyle Güney Kore'yi 4-0 mağlup ederek gruba 3 puanla başladı.
 
Bugün 3 maç oynanacak
 
Kadınlar Dünya Kupasında bugün B grubunda 2 ve A grubunda 1 maç oynanacak.
 
Saat 16.00'da B grubunda yer alan Almanya ve Çin karşı karşıya gelecek.
 
Saat 19.00'da ise B grubunda günün diğer karşılaşmasında İspanya ile Güney Afrika mücadele edecek.
 
Saat 22:00'de başlayacak A grubu maçında ise Norveç ve Nijerya karşılaşacak.
 
Turnuvada Video Yardımcı Hakem (VAR) sistemi ilk kez kullanılacak.
 
Ada Hegerberg ‘den boykot
 
2017'den bu yana Norveç milli takımını "kadın futbolculara saygı göstermediği" için boykot eden Altın Top ödülünün sahibi Ada Hegerberg  bu turnuvada da ülkesinin formasını giymeyecek.  Brezilyalı 33 yaşındaki sembol isim Marta'nın ise son kez Dünya Kupası'nda mücadele etmesi bekleniyor.
 
Ülkeler ve gruplar
 
24 ülkenin katıldığı turnuvada bu ülkelerden 9’u Avrupa, 6’sı, Amerika, 4’ü Asya, 3’ü Afrika, 2’si Okyanusya kıtalarından. Gruplar şöyle:
 
A Grubu: Fransa, Güney Kore, Norveç, Nijerya
 
B Grubu: Almanya, Çin, İspanya, Güney Afrika
 
C Grubu: Avustralya, İtalya, Brezilya, Jamaika
 
D Grubu: İngiltere, İskoçya, Arjantin, Japonya
 
E Grubu: Kanada, Kamerun, Yeni Zelanda, Hollanda
 
F Grubu: ABD, Tayland, Şili, İsveç
 
Bu ülkelerden Şili, Jamaika, İskoçya ve Güney Afrika ilk kez Dünya Kupası’na katıldı. Almanya, Brezilya, Japonya, Nijerya, Norveç, İsveç ve ABD ise 8. kez Dünya Kupası’nda yer alırken bu ülkeler, şu ana kadar hiç Dünya Kupası kaçırmadı.
 
Kadın Dünya Kupası tarihi
 
Tarihteki ilk Kadınlar Futbol Dünya Kupası 1991’de Çin’de düzenlendi. O günden bu yana 4 yılda bir düzenlenen turnuvalara sırasıyla İsveç, ABD, ABD, Çin, Almanya ve Kanada ev sahipliği yaptı. ABD, 1991, 1999 ve 2015’te şampiyon olarak kupayı en fazla müzesine götüren takım oldu.