FIFA kadın taraftarlar için İran'a heyet gönderiyor

  • 19:26 28 Eylül 2019
  • Spor
HABER MERKEZİ - İran'da kadın taraftar Seher Hudayari'nin tribünden maç izlemek istemesi üzerine tutuklandıktan sonra yaşamına son vermesi ardından FIFA ülkeye bir heyet gönderme kararı aldı.
 
İran'da kadın taraftan Seher Hudayari'nin tribünden maçı izlemek istemesi üzerine tutuklanmasıyla beraber yaşamına son vermişti. Bunun üzerine geçtiğimiz haftalarda İran hükümeti ise kadınların tribünden maçları izlemesine izin verileceğini duyurmuştu. FIFA, 10 Ekim’de oynanacak İran-Kamboçya Dünya Kupası elemeleri maçını tribünden kadınların izlemesine izin verilip verilmediğini gözlemlemek üzere Tahran’a bir heyet gönderecek. 
 
Heyette yer alacak olan eski Fransız futbolcu Youri Djorkaeff, “İran şu anda sıcak gündem ve ben de 10 Ekim’de orada olmak üzere hazırlanıyorum” dedi. Youri, FIFA’nın Orta Doğu’da kadınların futbola katılımını artırma amacındaki kurumunun başına geçen hafta geçti.
 
İranlı kadın taraftar Seher Hudayari bir maçı tribünden izlemek istediği için tutuklanması üzerine 1 Eylül’de İslam Devrim Mahkemesi önünde üzerine yaşamına son vermişti. Hayatını kaybeden Seher yargılanmayı bekliyordu. 
 
Bunun üzerine İran’ın uluslararası müsabakalardan men edilmesi yönünde çağrılar oldu. 1979 devriminden beri İran’da kadınların maçlara gitmesi yasak. İran’da sadece belirli sayıda kadına milli maçları izleme izni veriliyor. 
 
Kaynak: Euronews