Karsta ilk kadın futbol takımı: Sahada kadınların sesi olacağız

  • 09:05 3 Kasım 2019
  • Spor
Şehriban Abİ - Zeynep Durgut
 
KARS - HDP’li belediye bünyesinde Kars’ta ilk defa kadın futbol takımı kuruldu. Takımdaki genç kadınlar, tribünlerde ve sahadaki cinsiyetçiliğe son vermek, kadın katliamlarına karşı sahada ses olmak istediklerini söyledi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP)’nin 31 Mart yerel seçimlerinde ilk kez kazandığı Kars Belediyesi’nde ilkleri de hayata geçiriyor. Öncelikli olarak hızla kentin temizliği için çalışan belediye ardından diğer projelerine başladı. Bu kapsamda kentin ilk kadın futbol takımı olan ‘Serhat Kadın Futbol Takımı’ kuruldu. Takımda 18 kadın bulunuyor ve tüm ihtiyaçları belediye tarafından karşılanıyor. Takımda yer alan genç kadınlar futbolun yalnız erkeğin oynadığı bir spor olmadığını söyleyerek bu algıyı kırmak için sahalarda olacaklarını belirtti.  
 
‘Daha çok ilerlemeyi hedefliyoruz’
 
Kars’ta ilk defa böyle bir proje hayata geçirildiği için mutlu olduğunu söyleyen Aslı Sakinci, “Kadın olarak spor alanında olmamız çok güzel bir duygu. Kadın futbolu çok önemli, Türkiye’nin her yerinde fazlasıyla gelişmiş fakat Kars’ta ilk olarak böyle bir projeye imza atıldı. Futbolu daha çok ilerletip daha çok geliştireceğiz. Futbol ‘erkek sporudur’ algısını ortadan kaldıracağız” dedi. 
 
‘Kadın futbolunun her kentte olması gerekiyor’ 
 
Canan Dursun da kadına yönelik şiddete karşı sahada kadınların sesini duyuracaklarını belirterek, “Bulunduğumuz bölgede sadece erkeklerin futbol oynadıklarını düşünüyorlar, bu çok yanlış bir düşünce. Futbol bir spordur ve kadın da oynayabilir. Biz de bunu göstermek amacıyla futbol oynuyoruz. HDP belediyesinin bize verdiği destekle başarıya ulaşabileceğimize inanıyoruz” diye konuştu. 
 
‘Erkeklerin söylemlerini önemsemiyoruz’
 
Çocukluğundan bu yana futbola ilgisi olduğunu belirten Özge Çelebilir, daha önce de çok çaba harcasalar da takım kurulmadığını söyledi. Özge, cinsiyetçi söylemlerin ve erkeklerin ne söylediğinin kendileri için önemli olmadığının altını çizerek, “Kars’ta bir kadın takımı kurup antrenörlük yapmayı hedefliyorum” dedi.