Polonyalı sporcu Irena Szewinska yaşamını yitirdi

  • 15:50 30 Haziran 2018
  • Spor
HABER MERKEZİ - Atletizmde birçok rekora imza atan olimpiyat madalyalı Polonyalı kadın atlet Irena Szewinska, yaşamını yitirdi. 
 
Yaşamı boyunca atletizmde birçok önemli rekora imza atan ve olimpiyat madalyalı Polonyalı atlet Irena Szewinska, 72 yaşında hayatını kaybetti. Polonya Olimpiyat Komitesi'nden yapılan açıklamada, uzun süredir hastalıkla mücadele eden Irena'nın başkent Varşova'da hayatını kaybettiği duyuruldu.
 
Kadın atletizminin en önemli figürleri arasında yer alan Irena, kariyeri boyunca 3'ü altından olmak üzere 7 olimpiyat madalyası ve 5 Avrupa şampiyonluğu elde etti. Irena, 100, 200 ve 400 metrede döneminin dünya rekorunu kırdı ve bunu başaran tek sporcu olarak tarihe geçti. 400 metre engellide 50 saniyenin altına düşen ilk kadın atlet konumundaki Irena, kariyeri boyunca 10 dünya rekoruna imza atarak, 1960 ve 1970'li yıllara damga vurdu.
 
Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC) Başkanı Thomas Bach da atletizm camiasının çok önemli bir sporcuyu kaybettiğini vurgulayarak, sevenlerine ve ailesine başsağlığı diledi.