Kriz kadınları işsiz bırakıyor: İşletmedeki kadın sayısı 300’den 10’a düştü

  • 09:04 16 Ocak 2019
  • Emek/Ekonomi
VAN - Ekonomik kriz, istihdam alanında kadınları erkeklere göre daha olumsuz etkiliyor. Van’da kriz nedeniyle işleri durma noktasına gelen Eda Çoban, parça başı iş verdikleri 300 kadının sayısının da 10 düştüğünü söyledi. 
 
Ekonomik krizi doğrudan hisseden kesim olan esnaf, iş yapamadıkları gibi istihdam ettikleri de işsiz kalıyor. Van merkezde açtıkları iş yerinde hem çalışan hem de işveren olan kadınlar, iş verdikleri birçok kadının işsiz kaldığını belirtti. 
 
‘300 kadından 10’u kaldı’
 
Bijuteri işi yapan Eda Çoban, daha önce 300 kadına evde iş imkanı sağlarken kriz nedeniyle bu sayının 10’a düştüğünü kaydetti. Boncuklardan birçok takı yapıldığını, kolyeler üzerine nakış işlendiğini ifade eden Eda, “Ekonomik krizden önce bijuteride atölye vardı. Kadınlar arka kısımda hem eğitim alıyordu hem de çalışarak para kazanıyordu. Ekonomik kriz başladı atölyeyi kapatmak zorunda kaldık. Takı malzemeleri Dolar üzeri geldiği için istediğimiz malzemeleri alamıyoruz. Doların yükselmesi ile birlikte işler durdu. Aldığımız malzemeleri kadınlara veriyorduk onlar da motifli takılar yapıyordu. Yaklaşık 300 kadına evde iş olanağı sağlıyorduk fakat şimdi en fazla 10 kadın takı yapıp bize getiriyor satılması için. Krizle boğuşuyoruz bir an önce durdurulması gerek” dedi.
 
‘2019 yılı gerçek kriz yılı’
 
Sosyoloji mezunu olan ancak kendi alanında iş bulamadığı için esnaf olan Nurgülay Şeker de bir kafe işletiyor. Büyük umutlarla başladığı sektörde kriz nedeniyle zorluklar yaşadığını kaydeden Nurgülay, “2019 yılı gerçek kriz yılı. Ciddi anlamda artık faturalarımızı yatıramıyoruz. Bir işletmeci olarak kirayı zor çıkarıyor ve çalışanlara zar zor maaşını ödeyebiliyorum. Krizden önce gıda stoku yapıyorduk. Şu anda gıda alamıyoruz. Türkiye’de 17 milyon insan yoksul bu demek oluyor ki Türkiye’de genel olarak bir bunalım yaşıyoruz. İnsanlar psikolojik olarak da problemler yaşıyor" diye konuştu. 
 
‘Kriz en çok kadınları etkiledi’ 
 
Zor şartlarda kafeyi açtığını söyleyen Nurgülay, şöyle dedi: “Kendi imkanlarımla kafeyi açtım hiçbir destek almadım. Bir kadının en çok istediği şey kendi ayakları üzerinde durmak, ekonomik özgürlüğünü kazanmaktır. Aileden maddi bir bütçe talep ederseniz bu artık gücünüzü ve inancımızı yitirmenize neden olabilir. Bu nedenle kriz kadını daha çok etkiliyor.”