Leyla Güven'in açlık grevi 70'inci gününde

  • 09:07 16 Ocak 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekilli Leyla Güven'in tecridin kaldırılması talebiyle cezaevinde başlattığı açlık grevi eylemi 70'inci gününe ulaştı. Leyla'nın öncülük ettiği eylemler her gün daha da büyüyor.  
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in 8 Kasım 2018'den bu yana PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle girdiği açlık grevi eylemi 70'inci gününü ulaştı. Aynı taleple 16 Aralık'ta 35 tutsağın 9 farklı cezaevinde başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi de 32'nci gününde devam ederken, 17 Aralık'ta 4 farklı cezaevinde bulunan 13 tutsağın başlattığı süresiz dönüşümsüz açlık grevi eylemi 31'nci gününde sürüyor. 
 
Eylemler beraberinde görüşmeyi getirdi
 
Leyla'nın fitilini ateşlediği eylem, 20 Aralık 2018'den itibaren Türkiye ve bölge cezaevlerinde hızla yayılmaya devam ediyor. En az 226 tutsağın dahil olduğu ve sokaklara da taşmaya başlayan eylemler sonrası 12 Ocak'ta Mehmet Öcalan, Abdullah Öcalan ile görüşme gerçekleştirdi. Görüşmenin detayları her ne kadar kamuoyuna yansımamış olsa da tutsaklar bu görüşmenin tecridin kalktığı anlamına gelmediğini ve başlattıkları eylemi sürdüreceklerini kamuoyuna duyurdu.  
 
Sebahat Tuncel ve Selma Irmak da eylemlere dahil oldu
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile geçmiş dönem HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak tutuklu bulundukları Kandıra Cezaevi'nde Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin kaldırılması talebi ile süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başlayacaklarını açıkladı. Sebahat ve Selma, süresiz dönüşümsüz açlık grevinde olan Leyla Güven'in taleplerine destek vermek amacıyla 15 Ocak itibari ile açlık grevi direnişine dahil olduklarını duyurdu.
 
'Yarım saatlik görüşme çözüm değil'
 
Abdullah Öcalan ile yapılan yarım saatlik görüşme, sağlığı konusunda bilgi alan halkta ve cezaevlerindeki tutsaklarda büyük bir sevinçle karşılansa da bundan sonraki sürecin demokratik ve çözüm odaklı bir görüşmenin önünün açılmasının devamlılığı üzerinden gelişmesi gerektiğinin altı çizildi. Leyla Güven de son görüşmesinde bu noktanın altını çizerek, iktidarı uyarmış ve olası durumlar karşısında iktidarın dahi yerinde rahat bir şekilde oturamayacağına vurgu yaptı. 
 
Leyla Güven'in talebi ne?
 
Leyla, ne ailesi ne de avukatları ile görüşmesine izin verilmeyen "Abdullah Öcalan üzerindeki tecrit kaldırılana dek açlık grevi eylemini sürdüreceğini" söylüyor. Leyla, "Öcalan'a bugün fazlasıyla ihtiyaç var. Ondan gelecek mesaj çok önemli olacak. Avukat, aile görüşlerinin olması gerekiyor. Talebim ağırlaştırılmış tecridin son bulmasıdır" diyor.