Cezaevi yönetiminden darp edilen tutsağın ailesine: Şikayetçi olmayın

  • 09:09 16 Ocak 2019
  • Güncel
MARDİN - Rize Kalkandere Cezaevi'ne sürgün edilen tutsaklardan Kemal Yiğit'in darp edildiği ortaya çıkarken, kendisine ulaşan ailesi cezaevi yönetiminin kendilerine,  "Devlet hata eder. İki taraf kavgasından dolayı yaşanmış olay. Şikayetçi olmayın devlet gereğini yapar" dediğini aktardı. 
 
 
Urfa 2 No'lu T Tipi Kapalı Cezaevi'nden Rize Kalkandere L Tipi Kapalı Cezaevi'ne sürgün edildiği sırada cezaevi girişinde çıplak arama dayatmasını kabul etmeyen Orhan Can, Kemal Yiğit ve Murat Budabak'ın darp edildiği bilgisine ulaşılmıştı. Bu sırada açlık grevinde olan Kemal'in hastaneye götürüldükten sonra kendisinden haber alamayan ailesi İnsan Hakları Derneği'ne başvurmuştu. 
 
Kemal'in eşi Gülistan ve kardeşi Leyla Yiğit, Kemal hakkında bilgi almak için Rize Cumhuriyet Başsavcılığı'na müracaat ederek Kemal Yiğit ile görüşme talebinde bulundu. Kalkandere L Tipi Cezaevi'ne giden Leyla, Kemal ile görüştü. Konuyla ilgili ajansımıza konuşan Leyla, Kemal'in 5 Ocak tarihinde açlık grevine başladığı ve Urfa Hilvan Cezaevi'nden 3 arkadaşı ile birlikte Trabzon Cezaevi'ne sürgün edildiğini söyledi. 
 
'Çıplak aramayı kabul etmedikleri için saldırmışlar'
 
Leyla Kemal'in maruz bırakıldığı durumu şu şekilde aktardı: "Kemal 3 gün sonra Trabzon'a vardığında orada bulunan gardiyanlar onlara saldırmış Orada çok kötü  sistematik işkence seslerinin her yerde olduğunu söyledi.  Burada bir gece kaldıktan sonra Rize L Tipi Kalkandere Cezaevi'ne götürülmüşler. Burada çıplak arama dayatması yapmışlar, kabul etmedikleri için 15 kişi kendilerine saldırmış.  Kemal'in saldırıda 5-10 kaburgası kırılmış ve akciğerleri darbe görmüş. Yaşadığı şiddetten kaynaklı acile kaldırmışlar ve 2 gün yoğun bakımda kalmış. Açlık grevinde olduğu için tedaviyi kabul etmemiş ve cezaevine geri götürülmüş. Cezaevinde arkadaşları itiraz edince tekrardan hastaneye kaldırılmış ve 5 gün tedavi görmüş. Dün onu cezaevine getirmişler. Biz de İHD'ye başvurup ve Rize Cumhuriyet Başsavcılığı izniyle ağabeyimi gördük."
 
'Şikayetçi olmayın devlet gereğini yapar'
 
Leyla, "Bana Trabzon Cezaevi'nde sistematik işkence olduğunu söyledi. Cezaevi idaresi bize oldukça yakın ilgi gösterip saldırı gerçeğini de gizlemediler. Bize 'devlet hata eder. İki taraf kavgasından dolayı yaşanmış olay. Şikayetçi olmayın devlet gereğini yapar' söylemlerinde bulundular" diye belirti. 
 
'İnsan hakları örgütleri bir çalışma yapmalı'
 
Bir hukuk devletinde tutsaklara işkence yapılamayacağını ve yapılanların hukuken hesabının sorulması için bir yapının olması gerektiğini belirten Leyla, "Biz Kemal'den haber alamadığımız için buralara geldik. Bizimle nefes almakta zorlanarak konuştu. İnsan hakları örgütleri cezaevleri ile alakalı bir çalışma yapmalı" dedi.