Hakkari’de seçim hileleri: Asker ve yabancı seçmen sayısı halkın iki katı!

  • 09:02 17 Ocak 2019
  • Siyaset
HAKKARİ - HDP ve DBP’nin Hakkari merkez ve Çukurca’da yaptıkları çalışmalar sonucu seçmen sayısının 24 Haziran seçimlerine göre iki kat arttığı, asker ve yabancı seçmen sayısının yerli halktan fazla olduğu, seçmenlerin kaydırıldığı, bazı seçmenlerin ise ölü gösterilerek yerlerine başkalarının gösterildiği ortaya çıktı. 
 
Yüksek Seçim Kurulu (YSK) tarafından Mahalli İdareler Seçimi için askıya çıkarılan seçmen listelerindeki artış dikkatlerden kaçmadı. Halkların Demokratik Partisi (HDP), Hakkari'de yaptığı incelemelerde merkezde Haziran ayında 48 bin 897 olan seçmen sayısının son günlerde 52 bin 770’e yükseldiğini tespit etti.  
 
Hakkari'ye bağlı Çukurca ilçesinde ise, askıya çıkarılan seçmen listesinde sadece bir dairede 380 seçmen, Bulak mahallesinde bulunan Orduevi’nde bin 108 seçmen olduğu görüldü. Bölgedeki seçmen kayıtlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan HDP İl Eşbaşkanı Zeynep Kaya, bu duruma ilişkin YSK’den açıklama beklediklerini söyledi. 
 
'Göçlerle azalma olması gerekirken artış var’ 
 
24 Haziran seçimlerindeki seçmen sayısı ile kıyaslandığında Hakkari merkez ve ilçelerde ciddi bir artış söz konusu olduğunu vurgulayan Zeynep, “Bu seçimin demokratik ve şeffaf geçmesi açısından YSK'nin bölgedeki oy artışına ilişkin açıklama yapmasını talep ediyoruz. Bir Orduevi’nde bin 108 seçmenin bulunması mümkün değildir. Haziran ve Mart ayı o kadar da birbirinden uzak aylar değil. Bunu kabul etmediğimizi belirtmek isteriz. Hatta seçmen sayısında azalmanın olması gerekirken artışın olması kafalarda soru işaretleri bırakıyor. Çünkü başka illere giden ve ikametgahını başka illere alan öğrenciler var. Bu normal karşılayabileceğimiz bir durum değildir" dedi. 
 
'Oylara ve sandıklarınıza sahip çıkın’ 
 
Seçmenlerde görülen bu oy artışına ilişkin YSK'ye gereken itiraz dilekçesini sunacaklarını aktaran Zeynep, bütün kadınlara ve gençlere “demokrasinin kazanması için 31 Mart’ta sandıklara ve oylara sahip çıkın” çağrısı yaptı.  
 
'Asker sayısı Çukurca seçmeninin iki katı’ 
 
HDP Çukurca Belediye Eşbaşkanı Ebubekir Kanar da, sadece bir dairede 380 seçmenin bulunduğunu belirterek, şunları söyledi: "YSK tarafından seçim tarihinin belirlemesinden sonra askıya çıkartılan seçmen listesine baktığımızda ciddi bir artış görüyoruz. Çukurca'da ikamet etmeyen çok sayıda askeri birlikler var. Bu subayların sayısı Çukurca seçmeninin iki katıdır. Yaptığımız incelemelere göre 4 bin 500 askeri birliklerin oyları var ve Çukurca halkının oyları ise 2 bin 500'dür. Yolsuzluk yapılmak isteniyor. 
 
‘11 sandıkta yabancı sayısı daha fazla’
 
Çukurca'da yerli seçmenden çok yabancılar görülüyor. Toplam 20 sandık var 11 sandıkta yabancı seçmenin sayısı daha fazla. YSK'nin seçim maddelerine göre bir yerde ikametgahı olmayan seçmenlerin oyu geçersiz ve suçtur. Uzundere köyü ve Çukurca arası 47 kilometredir. Kavuşak, Çağlayan, Çığlı, Ormanlı, Üzümlü, Köprülü ve Çayırlı köyünde bu seçmenleri Çukurca'ya taşımışlar. Biz yasal yollarla bu durumu kabul etmediğimizi belirteceğiz.” 
 
‘20’ye yakın seçmen listede yok’
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) üyesi de, mahallelerde kaydırma olduğunu dile getirerek, “Seçmen listelerinin askıya çıkartılmasından sonra çalışmaya başladık ve usulsüzlüklerle karşılaştık. Mahallelerde ciddi bir seçmen kayması var. Sadece Kıran mahallesinde Haziran’da oy kullanan 20’ye yakın seçmen şuan da seçmen listesinde görünmüyor. Ya ölü ya cezaevinde ya da adresini değiştirmiş gibi gösterilip bu seçmenlerin yerine başkalarının isimleri görülüyor. Biz bire bir gidip listede görünmeyen ama resmiyette var olan seçmenlerle görüştük. Bunlar ölmemiş, bunlar cezaevinde de değil. Ne yapılmaya çalışılıyor? Biz buradan YSK'ye çağrıda bulunuyoruz, seçimin eşit ve demokratik şartlarda olması gerekir” ifadelerini kullanıyor.