‘İnsan hakları ve sivil toplum örgütleri girişimlerde bulunacak’

  • 09:04 17 Ocak 2019
  • Güncel
İSTANBUL - İHD İstanbul Şube Sekreteri Leman Yurtsever, Leyla Güven ve tutsakların taleplerinin karşılanması gerektiğini belirterek, insan hakları ve sivil toplum örgütleri olarak bazı girişimlerde bulunacaklarını ancak bu noktada toplumsal baskının çok önemli olduğun vurguladı.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin kaldırılması için 71 gündür süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile tutsakların eylemi sonucu Abdullah Öcalan ile kardeşi Mehmet Öcalan bir görüşme gerçekleştirdi. Kısıtlı ve dar bir zamanda gerçekleşen görüşmeye dair henüz bir açıklama yapılmadı. Tutsaklar ise tecrit tamamen son buluncaya kadar eylemlerine devam edeceklerini duyurdu. 
 
İnsan Hakları Derneği (İHD) İstanbul Şube Sekreteri Leman Yurtsever, Leyla’nın milletvekili olmasına rağmen Meclis’in herhangi bir adım atmadığını ve gündemine almadığına dikkat çekerek, “Hiç kimse durup dururken bedenini ölümü yatırmak istemez. Hasar görmesini istemez. Açlık grevi taleplerinin karşılanması noktasında bir protesto şeklidir. Başka seçenek bırakmadıkları için açlık grevi başlattılar. Toplumda da bir tepkisizlik, sessizlik var. Tutuklanan başka milletvekillerine gösterilen hassasiyet Leyla Güven’e gösterilmiyor” dedi.
 
 ‘Bir coğrafyayı temsil eden bir vekil’ 
 
İnsan hakları savunucuları olarak yaşam hakkını savunduklarını ve açlık grevi başlatan insanların taleplerine kulak verilmesi gerektiğini ifade eden Leman, “Bu taleplerin karşılanması noktasında mücadele vermeliyiz. Onlar için bir şey yapabiliriz. Onun için bu sessizliğin bozulması lazım. Gözümüzün önünde bir insan eriyor. Üstüne üstlük bir milletvekili. 6 milyon iradeyi temsil ediyor. Sadece 6 milyon oyu temsil eden bir milletvekili değil. Bu coğrafyayı temsil eden bir vekil. Bu sessizliğin uzun sürmeyeceğini düşünüyorum. Bir şeylerin yapılması gerektiğini düşünüyorum” diye konuştu.
 
‘İnsan hakları ve sivil toplum örgütleri girişimlerde bulunacak’ 
 
İnsan hakları ve sivil toplum örgütlerinin (STÖ) taleplerin kabul edilmesi noktasında bazı girişimlerde bulunacaklarını belirten Leman, “Çok insani talepler. İster beğensinler, ister beğenmesinler son derece insani taleplerdir. Yakın zamanda genel merkezimiz Adalet Bakanı’ndan randevu talep etti. Ve bir görüşme gerçekleşti. Onun da elinden bir şey gelmediğini görüyoruz. Her şey Cumhurbaşkanı’nın iki dudağı arasında. Bu tamamıyla politik bir tavır. Bu tavrın değişmesi gerektiğini düşünüyorum” ifadelerini kullandı.  
 
‘Toplumsal baskı çok önemli’ 
 
Burada toplumsal baskının çok önemli olduğunu, yine sosyal medyada da baskının artması gerektiğini, tutsakların taleplerinin kabul edilmesi için daha fazla ses yükseltilmesi gerektiğini vurgulayan Leman, şöyle dedi: “Geçmişteki açlık grevlerini gördük. Fiziksel ve psikolojik olarak bir sürü hasar bırakan yönlerini gördük. O duruma gelememesi lazım.  Leyla ile birlikte ona destek veren tutsakların sayısının çoğalmaması için, taleplerin karşılanması için biz İHD olarak elimizden geleni yapacağız. Talepler karşılansın. Leyla Güven ve onunla birlikte açlık grevinde olanların, Kürt halkının talepleri kabul edilsin. Açlık grevi son bulsun istiyoruz. Bu konuda mücadelemizi sürdüreceğiz.”