Nusaybin Belediyesi'nde çalışanlar istifaya zorlanıyor iddiası

  • 09:06 17 Ocak 2019
  • Güncel
MARDİN - Kayyım atanan ve halka yönelik hizmetleri adeta durduran Nusaybin Belediyesi'nin bu süre içerisinde 6 trilyon TL borçlandırıldığı iddia edilirken, borçlar nedeniyle ihale ve projelere imza atmayan belediye çalışanlarının ise istifaya zorlandığı belirtildi. 
 
Darbe girişimi sonrası ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) Demokratik Bölgeler Partili (DBP) 102 belediyeden 95’ine kayyım atandı. Kayyım atanan merkezlerden biri de Nusaybin Belediyesi oldu. Yaklaşık 3 yıldır kayyım ile yönetilen ve sürekli alt yapı sorunları ile gündeme gelen Nusaybin Belediyesi’nin bu süre içerisinde 6 trilyon TL borçlandırıldığı iddia edildi. 
 
Planlanan proje ve çalışmalara imza atmayan belediye çalışanlarının ise, istifaya zorlandığı iddiası da edinilen bilgiler arasında.
 
Yazın toz kışın çamur klasiği! 
 
2016 yılının Eylül ayında atanan kayyım, bu süre içerisinde 2 defa değişti. Şimdilerde Mehmet Balıkçılar'ın kayyım olarak bulunduğu belediyeye halk giremiyor. Kayyım atandığı günden bu yana yazın toz kışın da çamurla adından sıkça söz ettiren ilçede, halk yaşananlara sürekli tepki gösterdi. Yağan yağmurla göletlerin oluştuğu ilçede, yapılan tek hizmet ise aynı yol ve kaldırımların bozulup yeniden yapılması oldu.  
 
Sokak ve kaldırımlarını halk onardı
 
Nusaybin halkı, sokak araları dışında sadece caddelerde çalışmaların yapıldığı, çoğu mahallede de alt yapı için sökülen kaldırımların haftalarca yapılmadan bırakıldığına dikkat çekti. Çamur içinde kalan sokaklarına çimento döken Nusaybinliler, sökülen kaldırım taşlarını da kendi imkanlarıyla yerine koydu. 
 
6 trilyon borç iddiası!
 
Kayyım atanan diğer belediyeler gibi sürekli yolsuzluk ve borçlarıyla halkın gündeminde olan Nusaybin Belediyesi’nin 6 trilyon TL borçlandırıldığı öne sürüldü. Edinilen bilgilere göre, sürekli proje ve ihale alımı yapan belediyenin, bu süre içinde borcu 6 trilyon TL’ye çıktı. 
 
Son olarak ilçenin 8 Mart mahallesinde bulunan Cigerxwin Parkı için bir çocuk oyun alanı projesi hazırlandığı ve bu projeye 5 buçuk trilyon harcanacağı iddia edildi. Hazırlanan projeye imza atmayan ve ihaleyi reddeden belediye çalışanlarının istifaya zorlandığı iddiası da bilgiler arasında.