Cezası biten Vesile Yüksel ve kızı Arin tahliye edilmiyor

  • 10:12 17 Ocak 2019
  • Güncel
BAYBURT- Sosyal medya paylaşımı nedeniyle iki kızıyla cezaevine gönderilen Vesile Yüksel, 1 yıl 10 aylık cezası 15 Ocak’ta sona ermesine rağmen tahliye edilmiyor. Cezaevi koşulları nedeniyle kızı Arin’in sağlık durumu ise kötüye gidiyor. 
 
Mardin'de 2017 yılının Şubat ayında sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımlarda "Örgüt propagandası" yaptığı gerekçesiyle gözaltına alınan ve çıkarıldığı mahkemece "PKK bir terör örgütü müdür?" sorusuna verdiği "Hayır" cevabından sonra tutuklanan Vesile Yüksel’e 1 yıl 10 ay hapis cezası verilmişti. Cezası onandıktan sonra kızları 3 yaşındaki Arin Mirkan ve 5 yaşındaki Avesta ile cezaevine giren Vesile, 15 Ocak’ta cezası bitmesine rağmen bulunduğu Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi yönetimi tarafından gerekçe gösterilmeden tahliye edilmiyor.
 
Avesta evde annesi ve kardeşini bekliyor
 
Cezası onaylandıktan sonra Mardin Cezaevi’nden Bayburt M Tipi Kapalı Cezaevi’ne sürgün edilen Vesile, orada kaldığı süre boyunca birden çok saldırıya maruz kalmış ve kızları da bu durumdan etkilenmişti. Geçtiğimiz aylarda cezaevinde 7 yaşına basan Avesta, prosedür gereği “okula gidecek” denilerek annesi ve kardeşi Arin’in yanından alınarak babasının yanına gönderildi. Evine döndükten sonra sürekli annesi ve kız kardeşini soran Avesta, annesi ve kardeşi çıkana kadar da okula gitmeyi istemiyor.
 
Cezaları biten 2 kadın tahliye edilmiyor
 
Tutuklandıktan kısa bir süre sonra çocuklar ve anne için “denetimli serbestlik” talebinde bulunan avukatların başvurusu birkaç ay içinde Vesile’nin “siyasi tutsak” olduğu gerekçesiyle reddedildi. Bir yıl 10 aydır cezaevinde tutulan Vesile’nin cezasının 15 Ocak’ta sona ermesiyle cezaevini arayan aileye, “Vesile yarın bırakılmayacak” cevabı verildi. Durumun normal olmadığını dile getiren aile, cezaevinin ne aileye ne de avukatlara bilgi vermediğini aktardı. Disiplin cezası olduğunu ama o cezadan Vesile’nin beraat ettiğini söyleyen avukatlar, durumun hukuka aykırı olduğunu vurguladı. 
 
Neden tahliye edilmediğini soran Vesile’ye ise, 2 aya yakındır cezası bitmesine rağmen tahliye edilmeyen Berivan Çelik’in durumu örnek gösterilerek “Seni bırakırsak arkadaşın da der ki ‘beni neden bırakmıyorsunuz.’ Bu yüzden seni bırakmıyoruz” dediği öğrenildi.  
 
Arin’in vücudunda yaralar çıktı
 
Yine annesiyle birlikte bir yıl 10 aydır cezaevinde tutulan Arin’in sağlık durumunun günden güne kötüye gittiği belirtildi. Arin’in vücudunda cezaevi koşulları ve beslenme problemi nedeniyle yaralar çıktığı öğrenildi. Duruma tepki gösteren baba Sultan Yüksel, “Adalet Bakanlığı’na önerge verilsin. Benim eşimin cezası bitmesine rağmen cezaevinden çıkarılmıyor. Kızımın vücudunda yaralar çıkmış durumda. Ayşe Öğretmen’e verilen destek Arin için bize de verilsin. Eşimin de oradaki tutsakların da sesini duysunlar artık” ifadelerini kullandı.