Açlık grevindeki tutsaklardan çağrı: Birlikte direnirsek tecridi kırarız

  • 09:18 18 Ocak 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR- Elazığ T Tipi ve Karabük Tipi Kapalı Cezaevi’nde açlık grevinde bulunan tutsaklar, gönderdikleri mesajlarında “Bu sürece herkesin ses vermesi gerekiyor. Sokaklarda güçlü bir ses çıkarılmadığı sürece tecridi kıramayız. Tüm Kürt halkına, sivil toplum kuruluşlarına, insan hakları savunucularına ve siyasetçilere çağrımızdır; taşın altına herkes elini koymalı” dedi.
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in açlık grevi eylemi 72’inci gününe girerken, Leyla’nın eyleminin ardından açlık grevi eylemi bölge ve Türkiye cezaevlerine de yayıldı. Açlık grevi eylemlerine giren tutsakların ihtiyaçları karşılanmazken, bazıları tek kişilik hücrede tutuluyor, bazılarının yanında ise refakatçi bulunmuyor. Elazığ T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Yasin Güngör’ün 24 günde 11 kilo verdiği ailesi tarafından aktarıldı.
 
‘Tutsaklarda ciddi kilo kaybı var’
 
Elazığ T Tipi Cezaevi’nde bulunan Yasin Güngör’ün ailesinden alınan bilgilere göre, 24 gündür süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan Yasin, 11 kilo verdi. Aile, “Aynı odada Serken Eren ve Cengâver Aykul’da var. Yasin ve Serkan 24 gündür süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde fakat Cengâver açlık grevinin 36’ncı gününe girdi. Üçününde çok fazla kilo kaybı olduğunu gördük. Yanlarında refakatçi olması gerekirken refakatçi yok. Bulundukları koridorda hiç kimse yok. Açlık grevinin ilk günlerinde hiçbir şey verilmemiş sadece biraz limonlu ve tuzlu su verilmiş. Ayrıca 2 günde bir cezaevi yönetimi tarafından tansiyonları ölçülüyor” dedi.
 
Tutsaklara verilmesi gereken hiçbir takviyenin verilmediğini sadece son birkaç gündür meyve suyu verildiğini belirten aile, tutsakların tüm kamuoyuna gönderdiği mesajı şöyle aktardı: “Leyla Güven’in talebi ne ise bizimde talebimiz odur. Tecrit kaldırılsın. Tecrit kaldırılmayana kadar açlık grevimizi sonlandırmayacağız. Taleplerimiz kabul edilsin. Bu sürece herkesin ses vermesi gerekiyor.” 
 
Karabük Cezaevi’ndeki tutsaklar: Direnişimiz sürecek
 
Karabük T Tipi Kapalı Cezaevi’nde tutulan Ali Haydar Elyakut, Seyfettin Kurt ve Murat Kozat da 5 Ocak itibariyle süresiz-dönüşümsüz açlık grevine başladıklarını duyurmuştu. Tecride karşı başlattıkları ve 13’üncü gününde olan tutsaklar, aileleri aracılığıyla mesaj gönderdi. 12 Ocak’ta yapılan görüşmenin PKK Lideri Abdullah Öcalan’ın sağlığı hakkında bilgi alınması açısından önemli olduğunu ancak tecridin aile görüşüyle sonlandığı anlamına gelmediğini vurgulayan tutsakların mesajı şu şekilde: “5 Ocak itibariyle tek taleple açlık grevine başladık. 12 Ocak’ta bir görüşme sağlansa da bu görüşme bizler açısından kabul edilemez. Bizler Kürt Halk Önderi Abdullah Öcalan’la görüşmelerin önü açılmadan ve tecrit tamamen kaldırılmadan grevden vazgeçmeyeceğiz. Sayın Leyla Güven’in 72 gündür sürdürdüğü direniş karşısında dışarıda da ses yükseltilmelidir. Biz burada bir mücadele içerisindeyiz ancak sokaklarda güçlü bir ses çıkarılmadığı sürece tecridi kıramayız. Siyasi tutsaklar olarak tüm Kürt halkına, sivil toplum kuruluşlarına, insan hakları savunucularına ve siyasetçilere çağrımızdır; taşın altına herkes elini koymalı ve bu sürece cevap olmalıdır.”