DBP’li Zeynep Demir: Silvan’da son 3 yılda polis nüfusu arttı

  • 09:01 19 Ocak 2019
  • Siyaset
Beritan Canözer
 
DİYARBAKIR - Silvan Belediyesi’ne kayyım atandıktan sonra küçük görünen büyük sorunların baş gösterdiğini belirten DBP’li Zeynep Demir, son 3 yılda özellikle polis nüfusunun arttığı ilçede cinsel istismar ve madde kullanımında da ciddi bir artışın olduğunu söyledi. Zeynep, “Silvan’da asimilasyon politikaları yürütülüyor. Buna karşı alternatiflerimizi geliştirmeliyiz. AKP Silvan’da belediye alamaz” dedi.  
 
Demokratik Bölgeler Partili (DBP) 102 belediyeden 95’ine kayyım atanırken, bu belediyelerden biri de Silvan Belediyesi idi. Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) atanan tüm kayyımlar gibi Silvan Belediyesi kayyımının da, belediyeye gelir gelmez ilk icraatı kadın kazanımlarını hedef almak oldu. İlçede, şiddete maruz kalan kadınlara destek veren ve cinsel istismar vakalarına karşı mücadele eden Meya Kadın Merkezi’nin önce faaliyetleri durduruldu, daha sonra ise kayyımın talimatıyla Meya Kadın Merkezi’nin ismindeki kadın silinerek, “Meya Aile Destek Merkezi” olarak değiştirildi. 
 
Uygulamaya tepki gösterilirken, bir süre sonra faaliyetleri tamamen durdurulan Merkez’in kapasına kilit verildi. Kadın ve çocuklara yönelik çalışma yürüten kurumun kapatılması ile birlikte ilçede cinsel istismar ve madde kullanımının arttığı belirtildi.
 
‘Küçük görünen büyük sorunlar baş gösterdi’
 
DBP Silvan İlçe yöneticilerinden Zeynep Demir, ilçede küçük görünen büyük sorunların yaşandığına dikkat çekti. Kadın ve çocuk haklarının ihlal edildiği bir ülkede yaşadıklarını kaydeden Zeynep, “Böyle bir ülkede yaşadığımızı düşününce ilçemizin bu sorunlardan bağımsız olması mümkün olmuyor elbette. Ama özellikle kayyım geldikten sonra var olan kısmi sıkıntılar kat be kat arttı. Elbette önüne geçmeye çalışıyor, gençlerimizi korumaya çalışıyoruz. Ancak bizim de yaptıklarımız yeterli olmuyor. Belediye elimizdeyken kadın kurumunu çalışmaları kapsamında halkla bir aradaydık, ev ziyaretlerimiz oluyordu, gençlerle etkinliklerimiz oluyordu. Kayyım Kadın Merkezi’ni kapattıktan kısa bir süre sonra ilçede her şey değişti. Çalışmaları devam ettiremedik ve var olan çalışmalara da gölge düşürüldü. Öz yönetim sonrası ise ilçede bir dağılma durumu söz konusu oldu. Toparlanma gücüne sahip olduğumuz bilindiği için de ilçeye yönelik özel politikalar devreye konuldu” dedi. 
 
‘Son 3 yıldır yabancı sima arttı'
 
Silvan’da genellikle halkın birbirini tanıdığını belirten Zeynep, son 3 yıl içerisinde Silvan’da çok fazla yabancı simalarla karşılaştıklarını söyledi. Özellikle polislerin ilçeye yerleştirildiğine dikkat çeken Zeynep, bu polislerin özellikle genç kadınları düşürmek üzere ilçeye yerleştirildiğini vurguladı. Madde kullanımının artmasını da bu durumdan ayrı ele almadıklarını dile getiren Zeynep, “Yıllardır Kürt halkı üzerinde yapılmak istenen asimilasyon politikaları tüm Kürt illerinde olduğu gibi Silvan’da da artmış durumda. Bizim bu politikalara karşı mutlaka alternatiflerimizi oluşturmamız gerekiyor. Gençlerimiz, kadınlarımız üzerinden değerlerimize saldırıyorlar. Kadın kurumumuz varken bunların önünü alma şansımız vardı. Şiddet gören, istismara maruz kalan, çalışmak isteyen herkes kuruma geliyordu ama şimdi ne gençlerin ne de kadınların kendini ifade edebileceği bir alan yok” diye belirtti. 
 
‘Silvan fethedilmedi, işgal edildi’
 
Meya Kadın Merkezi’nin madde kullanımına karşı mücadele verdiğini, şiddete karşı kadınlara destek sunduğunu, cinsel istismar olaylarında avukat ve psikolog desteği verdiğini anlatan Zeynep, “Şimdi bunları yapma şansımız yok. Çünkü resmi olarak çalışma yürütebileceğimiz bir alan bırakılmadı. Yalnızca bu sorunlar da değil elbette, Silvan’da hala öz yönetimin ilan edildiği sokakların çoğuna giremiyoruz. Hala birçok ev yıkık dökük, hala sokaklar ve evler o günlerin izlerini taşıyor. Sokaklardan 5 dakikada bir zırhlı araç geçiyor. Kadınlar sokaklarında evlerinin önünde bile özgürce oturamıyor. Psikolojik bir baskı yaratılmak isteniyor. Zırhlı araçların üzerinde Türk bayrakları, sokaklarda asılmış bayraklar, belediyeye asılmış bayraklarla bize köle olduğumuzu hissettirmeye çalışılıyorlar. Fakat burası fethedilmedi, işgal edildi” ifadelerini kullandı. 
 
‘Çocukların algısıyla oynuyorlar’
 
Esnaftan yüksek vergiler alındığını ve belediyenin sorumluluğunda olan birçok hizmetin ücret karşılığında verildiğini ifade eden Zeynep, şöyle dedi:  “Hangi esnafa gitseniz alınan vergilerden şikayetçidir. Örneğin, önceden yüzde 2 vergi alınıyorsa şimdi yüzde 8-9 alınıyor gibi düşünün. Silvan’da herkesin mutlaka küçük bir bahçesi var, insanlar bahçelerinde ektikleri meyve, sebze, yeşillikleri satarak para kazanıyor fakat belediye zabıtaları kadınların pazarda kendi ekonomik gelirlerini kazanmalarına bile izin vermiyor. Zaten çok bir şey kazanmıyor ama el arabasında sattığı şeylerden vergi istiyor. Polis, sokakta oyun oynayan 7-10 yaş arası çocukları görünce ‘Türk müsünüz terörist misiniz’ diye soruyor. Çocukların algısıyla oynuyorlar. Bu çocuklar Kürt ama ‘Kürt müsünüz diye sormak yerine ‘Terörist misiniz’ diye soruyorlar.” 
 
‘AKP Silvan’da belediye alamaz’
 
Silvan halkının tüm bunların farkında olduğunu vurgulayan Zeynep, “Seçimde halk tüm bunların hesabını soracak elbet ama öncelikle bizim seçim gündeminin yanında çözüm yollarını da geliştirmek için alternatiflerimizi düşünmemiz gerekiyor. Bu gençleri madde kullanımından nasıl uzaklaştırabiliriz, genç kadınları nasıl bilinçlendirebiliriz, çocukları cinsel istismara karşı nasıl koruyabiliriz, öz savunmalarını nasıl geliştirebiliriz tüm bunlara yoğunlaşıp çözüm ortaya çıkarmalıyız. Seçim önce Silvan’ı bir güzel temizleyip, paklayacaktır fakat 2 yıldır herkes her şeyi çok net gördü, tanık oldu. Bu saatten sonra kayyım, AKP Silvan’da belediye alamaz. Ancak kayyım atar yine ama bu kez her ihtimale karşı biz en güçlü alternatiflerimizi geliştireceğiz” dedi.