'Leyla bizim için direnmenin adı'

  • 09:03 19 Ocak 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - Tecridin kaldırılması talebiyle 73 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven’in herkes için direndiğini belirten Botanlılar, “Heval Leyla 73 gündür bizim için hepimiz için direniyor. Leyla Güven adıyla, sesiyle hepimize o gücü ve kuvveti veriyor” dedi. 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkâri Milletvekili Leyla Güven'in 8 Kasım 2018'den bu yana PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi 73’üncü gününe girdi. Her geçen gün Leyla'nın sağlık durumu kötüleşirken, hükümet kanadından ise eyleme karşı sessizlik devam ediyor. Yaşanan sessizliğe bir tepki de Botanlı kadınlardan geldi.
 
‘Vicdanı olan herkesin ses çıkarması gerekiyor’
 
Kadınlar, 73 gündür açlık grevinde olan Leyla Güven ve diğer tutsakların eylemine ilişkin şu ifadeleri kullandılar:
 
Yıldız Elçioğlu: Cezaevlerinde bütün tutsaklara ve Leyla Güven’e buradan selam gönderiyoruz. Onlar için bir şey demek artık anlamsız kalıyor. Ne desek boş. Bütün Kürt halkının isteği ve derdi şuan onların omuzlarında. Tecride lanet olsun, insanlık dışı bir suçtur bu. ‘Ben insanım Müslümanım’ diyen herkes buna tepki göstermeli. Yaşananları herkesin görmesi gerek. Ama gözlerini, kulaklarını bu yaşanana karşı kapatmışlar. Vicdanı olan insanların bu tecridi kaldırması gerekiyor. Bu dünya bütün insanlara yeter.
 
'Leyla Güven 73 gündür bizim için direniyor’
 
Müzeyyen İnan: Başta tecridi lanetliyorum. Leyla Güven ve diğer yüzlerce tutsak üzerinde uygulanan politikayı da kınıyorum. Onların direnişlerini kutluyor ve buradan selamlıyorum. Botanlı kadınlar adına buradan bütün direnişçilerin önünde boynumuzu eğiyoruz. Bu tecride karşı bütün Kürt halkına ve vicdanı olan bütün halklara söylüyorum; Bu direnişçilere ses versinler ve hep birlikte tecridi kıralım. Leyla Güven ve bütün tutsaklar üzerindeki sessizlik sona ersin. Şuanda sadece Sayın Abdullah Öcalan üzerinde değil açlık grevinde olan tutsaklar üzerinde de bir tecrit yaşanıyor. Leyla Güven’in talebi hepimizin talebidir. Heval Leyla 73 gündür bizim için hepimiz için direniyor. Durumu artık çok kötüye gidiyor. Bu tecrit bütün Kürt halkı üzerinden kalksın. Biz Botanlı kadınlar hepimiz Leyla’yız hepimiz onun sesiyiz.
 
‘Genç kadınlar olarak daha güçlü direnmemiz gerekiyor’
 
Elif Akıl: Kürt Halk Önderi Sayın Abdullah Öcalan üzerinde ki tecridi biz Kürt kadınları olarak kırıp Leyla Güven’e ses olmak istiyoruz. Bunun için genç kadınların yaşananlara ses olup kendilerine gelmeleri gerekiyor. Kürt halkı üzerinde sürekli bir baskı ve ölüm politikası uyguladığı için ben Türk devletini kınıyorum. Biz onlara ses olmak istiyoruz. Leyla Güven için sesimizi sonuna kadar çıkarmak istiyoruz. Buradan zindanlara kadar onları selamlıyor ve direnişleri önünde boynumu büküyorum.
 
‘Leyla Güven adı ve sesi ile hepimize büyük güç veriyor’
 
Emine Çelebi: Leyla Güven artık su bile içemiyor. Onun direnişini selamlıyorum. Biz Kürt kadınları sonuna kadar onun arkasındayız. Botan sonuna kadar ayakta olacak ve onların talebini en yüksek sesle haykırmaya devam edecek. Onlar için elimizden ne geliyorsa sonuna kadar yapacağız. Onlara Botanlılar olarak, Kürt kadınları olarak söz veriyoruz; Biz sonuna kadar ayakta olacağız. Leyla Güven adıyla, sesiyle hepimize o gücü kuvveti veriyor. Sonuna kadar da vermeye devam edecek. Leyla Güven kendisi için yapmıyor bu eylemi hepimiz için yapıyor hepimize umut olmak için yapıyor. Bu eylemin sonuna kadar arkasındayız.