'Cezasızlıkla bir kez daha üzerimize bombardıman yağdırdılar'

  • 09:05 19 Ocak 2019
  • Güncel
HAKKARİ - Oğul köyündeki piknik alanında SİHA bombardımanında vurularak yaşamını yitiren Mehmet Temel'in eşi Naciye Temel, emri verenlerin hala yargılanmadığını belirterek, "Cezasızlıkla bir kez daha üzerimize bombardıman yağdırdılar. Adalet istiyorum" dedi. 
 
Hakkari kent merkezine 20 kilometre uzaklıkta bulunan Oğul köyündeki piknik alanı Kanireş Çeşmesi bölgesi, 31 Ağustos 2017 tarihinde saat 15.30 sıralarında, silahlı insan hava aracı (SİHA) ile bombardımana tutulmuş Mehmet Temel (35) yaşamını yitirmiş, İbrahim Sak (54), İsmail Aydın (43) ve Musa Tarhan (54) yaralanmıştı. Hakkari Valiliği tarafından yapılan açıklamada, vurulan siviller "işbirlikçi" olarak tanımlanmış, Genelkurmay Başkanlığı tarafından yapılan açıklamada ise, "Türk Silahlı Kuvvetleri bugüne kadar hiçbir sivil, masum vatandaşımıza yönelik zarar verecek uygulama içinde olmamıştır. 31 Ağustos 2017 tarihinde Hakkari Oğul köy kırsalında SİHA ile icra edilen operasyonda da aynı esas ve usuller kullanılmıştır" denilmişti. 
 
Hastanede tedavi gören yaralılar ise "Örgüte yardım yataklık ettikleri" iddiasıyla tutuklandı. Olayın üzerinden geçen zamana rağmen Mehmet Temel'in ölümüne neden olanlar hala yargılanmazken, dosya kapatıldı. 
 
‘Cenazeyi işkence altında defnettik’
 
Adalet arayışını sürdüren Mehmet Temel’in eşi Naciye Temel, cenaze defnedilirken polislerin tehdit ve hakaretlerine maruz kaldıklarını belirterek, "Bu zulüm değil de nedir?" diye sordu. O gün yaşananları anlatan Naciye, şöyle devam etti: "Mehmet'in annesi köyde kalıyordu. Bayram için annesini köyden almaya gitmişti. Orada zaten SİHA ve İHA'ların vurması sonucu Mehmet olay yerinde yaşamını yitirdi. Yaralı olan iki diğer arkadaşı Van'a götürüldü, cenazeyi de Hakkari'ye getirdiler. Cenazenin Hakkari'ye getirilmesi ile beraber hastane kuşatmaya alındı. Eşimi görmeme izin verilmedi. Bize hakaret ettiler ve 'sesiniz çıkmasın' diye tehditlerde bulundular. Ağlamamıza, ağıt yakmamıza bile izin vermediler. Bize 'cenazenizi sessiz bir şekilde defnedip gidin' dediler. Mezarlıkta silahlarını göstererek tehdit, hakaret ettiler. Taziyeyi camide kabul etmemize bile izin verilmedi. Bu işkence ile cenazemizi defnettik." 
 
‘İnsanlar katledilirken neyin başarısını kutladınız?’
 
Olaydan sonra ana akım medyada yayınlanan haberlere ve yetkililerin açıklamalarına tepki gösteren Naciye, "Türk medyası da seferber olmuş 'teröristler' vuruldu diye zafer naraları atıyordu. Orada insanlar vuruldu, insanlık katledildi. Neyin başarısını kutluyordunuz?" diye sordu. 
 
'Bir kez daha üzerimize bombalar yağdırdılar'
 
Naciye, bombardıman emrini verenlerin belli olduğunu ancak kimsenin yargılanmadığını vurgulayarak, "Mehmet'in arkadaşları, olay yerinde ağır yaralandılar. Hastanede daha tedavileri bitmeden tutuklandılar. Tutuklanması gereken onlar değildi. Zaten hemen sonrasında hiçbir gerekçe gösterilmeden dosya kapatıldı. Katiller belli. Dosyayı kapatarak, suçluları cezalandırmayarak bir kez daha üzerimize bombalar yağdırdılar. Bir buçuk yıl geçti hala adalet yok. Tek isteğim vurma fermanı verenlerin cezalandırması ve yargı önünde hesap vermesidir. Adalet istiyorum" diye ekledi.