‘Cezaevlerinden kötü haberlerin gelmesini istemiyoruz’

  • 09:06 19 Ocak 2019
  • Güncel
VAN - Leyla Güven ve cezaevlerindeki diğer tutsakların eylemine destek veren Van’daki kadınlar, “Hükümet sessizliğini bozmalı. Cezaevlerinden kötü haber almak istemiyoruz. Artık tecridi kırma zamanı" dedi.
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven’in, PKK Lideri Abdullah Öcalan üzerindeki tecridin kaldırılması talebiyle başladığı açlık grevi 73'üncü gününe girdi. Leyla Güven’in ardından çeşitli cezaevlerinde 200’ün üzerinde tutsak da süresiz-dönüşümsüz açlık grevine girdi. Federal Kürdistan Bölgesi Hewler kentinde Nasır Yağız’ın süresiz-dönüşümsüz açlık grevi ile Strasbourg başta olmak üzere Avrupa’nın da birçok kentinde açlık grevleri yayılıyor. 
 
Van'ın İpek yolu ilçesine bağlı Hacıbekir mahallesinde yaşayan Aysel Adıyaman,  Leyla ve tutsakların Kürt halkı için bedenlerini açlığa yatırdığını dile getirdi. Bu yüzden herkesin tutsaklara destek olması ve taleplerini sahiplenmesi gerektiğini ifade eden Aysel, “Tecridin kırılmasını ve halkın huzur içinde yaşamasını istiyoruz. Leyla Güven’in sağlık durumu da kötüleşti. Cezaevlerinden cenazelerin gelmesini istemiyoruz. Devlet de sessiz kalmamalı. Taleplerine bir an önce yanıt verilmeli ve tecrit sona erdirilmeli" dedi.
 
‘Sessiz kalma çözüm üret’ 
 
Feleknaz Adıyaman da, Hükümet’in çözüm üretmekle sorumlu olduğunun altını çizerek, şunları söyledi: "Duyarsız olan iktidara buradan sesleniyorum sessiz kalma çözüm üret. İnsanların ölmesini istemiyoruz. İrademizle seçtiğimiz milletvekillerimizin ve kendi dilini savunmak için cezaevlerinde bulunan siyasetçilerin serbest bırakılmasını istiyoruz. Bu zulüm sadece Kürt halkı üzerinde artık yeter. Bu tecride bir son verilsin.” 
 
‘Tecridi kırma zamanı’ 
 
Fedile Abi ve İlkay Gören ise, tecridin bir an önce sonlandırılması çağrısı yaparak, “Tecridin son bulması için halk ayaklanmalı ve susmamalı. Ülkede sadece özgürlük ve demokrasi istiyoruz çocuklarımıza da özgür ve demokrat bir gelecek sunmak istiyoruz. Geleceğimiz için tecridi kırma zamanı” diye konuştu.