Gürpınar eşbaşkan adayı: En büyük projemiz kayyımı göndermek

  • 09:03 20 Ocak 2019
  • Siyaset
VAN - 90’lı yıllarda devreye konulan savaş konsepti sonucu göç etmek zorunda kaldığı Gürpınar’da belediye eşbaşkan adayı olan Rojbin Akdağ, katıldığı siyasi çalışmaların hayatının dönüm noktası olduğunu söyledi. Rojbin, “Yapacak çok işimiz var. En büyük projemiz kayyımı topraklarımızdan çıkarmak olacaktır” dedi. 
 
Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile 2016 yılının Eylül ayından itibaren Demokratik Bölgeler Partili (DBP) 102 belediyeden 95’ine kayyım atandı. 31 Mart Yerel Seçimlere hazırlanan Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) belediye eşbaşkan adaylarının temel hedeflerinden biri kayyımları göndermek. Van’ın Gürpınar İlçe Belediye Eşbaşkan adayları Rojbin Akdağ ve Kemal Güler oldu.
 
Gürpınar’a bağlı Dim köyünde dünyaya gelen Rojbin, 90’lı yıllarda korucu dayatmaları ve köy yakmaları politikalarından nasibini alanlardan biri. Topraklarından göç etmek zorunda kalan Rojbin ve ailesi, Van’ın merkez Bostaniçi mahallesine yerleşti. Göç sonrası bir arayış içerisine giren Rojbin, Demokratik Toplum Partisi’nde (DTP) siyasi çalışmalarda yer almaya başladı. “Ailem göç mağduru bir aile. Bütün hayvanlarımızı, topraklarımızı bırakarak yeni bir mahalleye yerleşmiştik. Zorlu bir dönem geçirdik. Kimse koruculuğu kabul etmediği için köy yakıldı” diyen Rojbin, daha sonra Bostaniçi Belediyesi’nde kadın çalışmalarına katıldı.  Yaklaşık 7 yıl kadın çalışmalarında kalan Rojbin, Bostaniçi mahallesinde açılan BİKAD- KOOP Kadın Kooperatifi’nin çalışmalarında yer aldı. Daha sonra Demokratik Bölgeler Partisi’nde (DBP) yöneticilik yapan Rojbin, şimdi HDP’den Gürpınar Belediye Eşbaşkan adayı.
 
‘Kayyımdan sonra yapacak çok işimiz var’ 
 
Siyasette hep aktif bir rol aldığını ve ilk defa temsili olarak bir ilçeye gitmenin ayrı bir heyecan olduğunu belirten Rojbin, “Aday olduğum ilçede daha önce halkın çoğunluğunun iradesi olarak belirlediği DBP eşbaşkanları yönetiyordu. Ardından kayyım gaspından Gürpınar Belediyesi de nasibini aldı. Arkadaşlarımız kadını, siyasi, ekonomik ve sosyal yaşama katma konusunda ilçede büyük bir emek sarf ettiler ancak kayyımdan sonra kadınlar maalesef yine evlerine geri gönderildi. Yapacak çok işimiz var. Bizler çabalayacağız” diye belirtti.  
 
‘Hayatımın dönüm noktası oldu’ 
 
HDP’nin kadına aktif bir siyaset yürütme hakkı tanıdığını kaydeden Rojbin, “Birçok özgün, genel çalışma yürüttüm. Ama hiçbir alan kadın alanı kadar zor değil. Bir kadın olarak Kürt siyasetiyle tanışmak hayatım için büyük bir dönüm noktası oldu. İlk olarak ‘ben kimim’, ‘nasıl bir hakikat olması gerekir’ sorularına yanıt aradım. Hala da büyük bir arayış içerisindeyim. Kadının her alanda kendini ifade etme fırsatı bulduğu HDP’ye oy vermelerini istiyorum. Bunun için birlikte daha güçlüyüz. Kadınlara buradan bir kez daha sesleniyorum. Kadınlar HDP siyaseti etrafında kendi kurtuluşları için kenetlenmeliler” dedi. 
 
‘En büyük projemiz kayyımı topraklarımızdan göndermek’
 
“Kayyımlar, 90’lı yıllarda dayatılan koruculuk sisteminin devamıdır” diyen Rojbin, şöyle devam etti: “Yıllar önce koruculuk sistemiyle bizi topraklarımızdan göç ettiren zihniyet bugün kayyım sistemiyle birlikte yine aynı politikaları devreye koymuş durumda. Ama bizler koruculuk sistemiyle göç ettiğimiz topraklara kayyımları göndermek için geri döndük.  Doğduğum topraklara eşbaşkan adayı olarak geri dönmek büyük bir heyecan yaratıyor. Yaklaşık 2 haftadır ilçede halkla bir araya geldiğimiz anlarda, kayyım yönetimine karşı duyulan rahatsızlıkları görüyoruz. Bizim en büyük projemiz kayyımı topraklarımızdan çıkarmak olacaktır.”