‘Hayali seçmenler’ itirazlar sonrası siliniyor

  • 09:02 21 Ocak 2019
  • Siyaset
ŞIRNAK- Yerel seçimlere az bir süre kala ortaya çıkarılan "Hayali seçmen" ve "Seçmen taşıması"nın kayyımlardan bir farkı olmadığını söyleyen HDP Uludere İlçe Eş Başkanı Feride Ender, “Bizim HDP ve halk olarak cevabımız nettir. AKP ne yaparsa yapsın Şırnak’ı ve ilçelerini alamayacak. Bu da AKP zihniyeti ve oyunlarına en güzel cevap olacak” dedi.
 
Mart'ta yapılacak yerel seçimlerin çalışmaları devam ederken, seçmen listeleri geçtiğimiz günlerde askıya çıktı. Listelere bakıldığında birçok kentte boş binalara ve ahırlara seçmen kaydedildiği görüldü. "Hayali seçmen"lerin en çok olduğu kentlerden biri de Şırnak. Kent merkezine asker ve polis seçmeninin taşınmasının ardından hayali seçmenler ile oyların artırılmak istendiği kent de merkezde 3 bin 580 oya itiraz edildi. Seçim yaklaşırken yapılan politikalar ile AKP’nin kayyım atanan belediyeleri yeniden rehin tutmak istediğini söyleyen Halkların Demokratik Partisi (HDP) Uludere İlçe Eşbaşkanı Feride Ender, yapılmak istenen hileleri anında tespit etmek için çalıştıklarını söyledi.
 
Kent merkezi ve ilçelerinde binleri aşan ‘hayali seçmen’!
 
Merkez ve diğer ilçeler dışında Uludere’de genel seçimlere oranla yaklaşık bin 462 seçmen artışı olduğuna dikkat çeken Feride, “Geçen genel seçimlerden bu yana ilçede polis ve asker sayısı çok arttı. En çok seçmen artışı ve hayali seçmen de Uludere ve beldelerinde yaşandı. Ahırlar ve hayali kapı numaraları yaratılarak seçmen sayısı artırılmaya çalışıldı. Sadece Şenoba beldemizde bir kapı numarasında 121 seçmen kaydedildi. Ama bakıldığında ortada ne bir kapı ne de bir numara bulunuyor. Hayali bir kapı üzerinde seçmen kaydedildi. Her yerde yaşanıyor, bölgede şuanda tespit ettiğimiz binlerce hayali seçmen var. Ahırlardan, kümeslere kadar kentte bulunan bütün tavuk ve inekler seçmen oldu” dedi.
 
‘İtirazlar sonrası 400-500’e yakın seçmen kaydı silindi’
 
Seçim ile ilgili yapılan oyunlarla kayyım atanmış belediyelerin yeniden rehin tutulmak istendiğini söyleyen Feride, “HDP’nin şuana kadar belediyeye hakim olduğu ilçe ve kentlerde kayyım atanmıştı. Bu kayyımların devam etmesi için de böyle bir şeye başvuruyorlar. Buna da çok net seçim hırsızlığı diyebiliriz. Biz bu hayali seçmenlerin hepsini tespit ettik. Teker teker gelen isimleri ve sandıklarını tespit edip itirazda bulunduk. Şuana kadar bunun çalışmaları da kentimizde devam ediyor. Yapılan itirazlar sonrası 400-500’e yakın seçmen kaydı silindi. Tespit edilen doğruluğu olmayan seçmenlerin isimleri de silinmeye devam ediliyor” diye konuştu.
 
‘Halk yapılan hilelere büyük tepki gösteriyor’
 
‘Hayali seçmen’lerin halk tarafında ikinci bir kez iradeyi gasp etme olarak algılandığını dile getiren Feride, “Seçmenler ve AKP’nin hileleri de halk tarafından feci şekilde tepkiyle karşılandı. Yurtsever halkımız bu yapılanı ikinci kez iradelerine darbe olarak yorumladı. ‘Niye benim irademe karışıyor’ diyerek buraya gelip ‘biz ne yapabiliriz’ diye soruyor. Bundan sonra halkın sahiplenmesi de daha çok arttı.  Şırnak semboldür. Yaşanan bütün olumsuzluklara rağmen halkın üzerinde halen oyunlar oynanmak isteniyor. Bizim HDP ve halk olarak cevabımız nettir. Şırnak ve ilçeleri ile birlikte rengimizi seçimde yeniden göstereceğiz. Bu da AKP zihniyeti ve oyunlarına en güzel cevap olacak. Seçmenlerimizin takipçisi olacağız. AKP ne yaparsa yapsın Şırnak’ı ve ilçelerini alamayacak” ifadelerini kullandı.