Kayyımın işten attığı Leyla HDP’den eşbaşkan adayı

  • 09:01 22 Ocak 2019
  • Siyaset
Hikmet Tunç 
 
VAN - Çaldıran Belediyesi'ne atanan kayyım tarafından Kadın Politikalar Müdürlüğü'ndeki görevine son verilen Leyla Atsak, şimdi HDP’den belediye eşbaşkan adayı. Leyla, “Kayyıma karşı kadın eksenli projelerle seçime hazırız" dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart'ta yapılacak yerel seçimler için belirlenen adaylar ile kadın eksenli bir belediyecilik için alanlara indi.  Van'da Demokratik Bölgeler Partisi'nin (DBP) 2014 tarihinde halkın büyük bir oy oranıyla kazandığı 12 belediyesine Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) kayyım atandı. Çaldıran Belediyesi'nde Kadın Politikaları Müdürlüğü'nde görev yapan ancak kayyım atandıktan sonra işine son verilen Leyla Atsak, 31 Mart seçimleri için HDP'nin yaptığı ön seçimde Çaldıran eşbaşkan adayı olarak belirlendi. 
 
Kürt siyasetiyle üniversite yıllarında tanıştı
 
Çaldıran'ın Yuvacık köyünde dünyaya gelen Leyla’nın anne ve babası çeşitli tarihlerde katıldıkları etkinlikler gerekçe gösterilerek tutuklanır. Bu dönemi ise Leyla, “Hem anne hem de babasız kaldım. Ama onlarla gurur duydum” diyerek tanımladı. Kürt siyasetiyle tanışma sürecinin üniversite yıllarında başladığını kaydeden Leyla, “Onun öncesi sıradan yurtsever bir ailede yetişmiştim. Bütün siyasi inancım bu kadarla sınırlıydı" dedi. 
 
'Tartışmalarımız ön açıcı oldu' 
 
Yüzüncü Yıl Üniversitesi Sosyoloji bölümü mezunu olan Leyla, Yüzüncü Yıl Öğrenci Derneği (YÖDER) ile tanıştıktan sonra daha fazla mücadele içinde yer almaya başladığını dile getirdi. Leyla, "Üniversite benim için kendimi gerçekleştirmem kendimi tanımam için çok iyi yıllardır. Gençlikle beraberdim, arkadaşlarım benim için yol açıcı oldu. Aynı şekilde ben de onlara destek oldum. Bu mücadeleyi tanımam, mücadelenin içinde yer almam daha çok üniversite yıllarında hayatımı etkiledi. Tartışmalarımız benim için ön açıcı oldu. Arkadaşlarımızın hepsi çok değerliydi" ifadelerini kullandı.  
 
'Belediyedeki kadın çalışmaları DBP ile başladı' 
 
Okulu bitirdikten sonra Çaldıran'da DBP belediyesinde çalışmaya başlayan Leyla, "Belediye bünyesinde faaliyet yürüten Kadın Politikalar Müdürlüğü'ne baktım. Çalışmalarımız ekonomi, sosyal ve eğitim olarak 3 başlıkta toplanıyordu. Biz üç arkadaş çalışmaları beraber yürütüyorduk. Bizden önceki dönemlerde hiçbir şekilde belediyede kadınlara ve kadın çalışmalarına yer yoktu. İlk defa DBP'li belediyenin kazanmasıyla kadınlar bizimle beraber çalışmaya başladı, kadınlarla ilgili faaliyetler yürütüldü" diye konuştu.
 
'Kadın çalışanı olmayan belediyeye 100'ü aşkın kadın kattık'
 
İlçede kadına yönelik istihdam alanlarının yaratılması ve üretime geçilmesi gibi birçok çalışma yürüttüklerini, özellikle kadınların yaşamda aktif bir rol edinmesi için çalıştıklarını aktaran Leyla, "Mahallelerde kadınlara sağlık seminerlerinden çocuk bakımı, anne eğitimi gibi birçok seminer düzenledik.  Hiç kadın çalışanı olmayan belediyeye 100'ü aşkın kadını çalışmalara kattık" dedi. 
 
'Atıldığım belediyeye eşbaşkan adayı olmak onur verici'
 
Kayyımın ardından tüm kadın çalışmalarının durdurulduğunu ve ilk olarak Kadın Politikalar Müdürlüğü'nün tabelasının indirildiğini ifade eden Leyla, şöyle dedi: "Çalışmalarımızı kendi çalışmaları gibi reklam yaptı. Ardından birçok kişinin belediyedeki işine sor verdi. Ben de çıkarılanlardan biriyim. Benim için atamayla gelen birinin işime son vermesi ardından aynı belediyeye eşbaşkan adayı olmak onur verici." 
 
‘Kadın eksenli projelerle seçime hazırız’
 
31 Mart seçiminde büyük hedeflerinin olduğunu söyleyen Leyla, "Bizim benimsediğimiz sistem kayyım sisteminin tam tersi. Kayyım atanmayla gelen biri, biz binlerin iradesi olarak seçilecek adaylarız. Kadını belediyede istemeyen bir sisteme karşı, biz bütün çalışmalarımızı kadın eksenli yürütmeyi hedefliyoruz. Temel amacımız halkçı bir belediyecilik esas almak. Halkın istekleri doğrultusunda çalışmak. Kesinlikle var olan hiç bir bireysel çıkarımız, menfaatimiz gerçekleşmeyecek. Biz haklıyız geldiğimiz yer doğru bir yol. Hiç bir baskı bize geri adım attıramayacak. Kayyıma karşı kadın eksenli projelerle seçime hazırız" ifadelerini kullandı.