‘Zengin daha zengin yoksul daha da yoksul oldu’

  • 09:06 22 Ocak 2019
  • Emek/Ekonomi
Melike Aydın 
 
MUĞLA - Ekonomik krizin yerel seçimler sonrası derinleşeceğini belirten yurttaş ve esnaf, krize neden olan savaş politikalarına son verilmesini isteyerek,  “Zengin daha zengin, yoksul daha yoksul oldu. Kölelik düzeni bu” dedi. 
 
Ekonomik kriz nedeniyle iki kat daha yoksullaşan halk, 31 Mart Yerel Seçimler’den sonra krizin daha da derinleşeceğini ifade etti. Muğla Köylü Pazarı’na gelen kadınlar, savaş politikalarına tepki göstererek Hükümet’e seslendi. 
 
‘Asıl kriz Mart’tan sonra gelecek’
 
Her geçen yıl daha da fakirleştiklerinin altını çizen Sadiye Çiçek, bütün maaşın temel ihtiyaçlara ve faturalara harcandığını kaydetti. Asgari ücrete yapılan zammın hiçbir yıl yeterli olmadığını vurgulayan Sadiye, “Temel ihtiyaçlara zam yapılması vicdansızlık. Sağlık paralı, eğitim paralı, her şey paralı. Herkes de bunun bilincinde, herkes açlık sınırının altında yaşıyor. Kriz asıl Mart’tan sonra misliyle gelecek” dedi. 
 
‘Poşet üzerinden kar ediyorlar’ 
 
Poşetin parayla satılmasının çevreyle alakalı olmadığının altını çizen Emine Albayrak, “Yapılması gereken plastik tüketimini azaltacak yaşam şeklinin geliştirilmesi. Eğer doğayı düşünüyorsanız tamamen ortadan kaldırmak için çözüm üretirsiniz. Her tarafa atılan pet şişeler ne olacak? Parası olan çevreyi kirletebilecek. Amaç çevre değil poşet üzerinden kar etmek” diye konuştu. 
 
‘Kriz ilk kadınları işsiz bırakıyor’
 
Ekonomik kriz sonrası her şeyi 3-4 kat daha pahalıya aldıklarını dile getiren Ümran Aydın, krizin en çok kadınları etkilediğini kaydetti. Krizin ilk olarak kadınları işsiz bıraktığına dikkat çeken Ümran, mesleği olmasına rağmen çalışamadığını da ekledi. 
 
‘Zengin daha zengin fakir daha fakir’
 
Pazar esnafından Melahat Güzel ise, düşük karla çalıştıklarını belirterek, “Alım gücü düştüğü için 35 TL’lik domates salçasını 15 TL’den zor satıyoruz. Bunun sebebi savaş. Bizim Suriye’de ne işimiz var? Oradaki savaş mağdurları da buraya gelince ucuz iş gücü oldu. Savaştan sonra zengin daha zengin fakir daha fakir oldu” diye tepki gösterdi. 
 
‘Kölelik düzeni’
 
Kriz nedeniyle daha ucuz ürünler tüketmek zorunda kaldıklarını ancak bu yiyeceklere de güven olamayacağını belirten ve güvenlik nedeniyle ismini vermek istemeyen bir yurttaş da, “Yiyen yiyor, çiftçi ölüyor. Gece saat 02.00’da kalkıyorum 12.00’a kadar çalışıyorum günlük 80 TL’ye. Ev kira, çocuklar okuyor. Yazın çalışıyoruz kışın eşim inşaatta çalışıyor. İki günlük yevmiyesi bir günde pazarda bitiyor. Okul, hastane parayla olur mu?” diye sordu. 
 
Pazarda 4 metrelik yer için belediyeye günlük 45 TL ödediğini söyleyen bir esnaf da, şöyle dedi: “Krizler çok masraflar ağır. Her şey pahalı ne zaman düzelir bu kriz bilmiyorum. Biz yine gördük bir şeyler de çocuklar gençler dünya görmeyecek. Kölelik bu.”