‘Leyla Güven 76 gündür hepimiz için direniyor’

  • 09:07 22 Ocak 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - DTK Eşbakanı Leyla Güven’e destek veren ve Hükümet yetkililerinin sessizliğine tepki gösteren kadınlar, “Leyla bizim için, halkı için kendini feda ediyor. 76 gündür eylemi devam ediyor. Hepimiz Leyla’yız, hepimiz direneceğiz” dedi. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan’a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle 76 gündür süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eyleminde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven ve 200’ü aşkın tutsağın eylemi sürüyor. Açlık grevlerine en büyük destek kadınlardan gelirken, Hükümet’in sessizliğine de tepki büyüyor.
 
Tecridi direnişleriyle kıracaklarını belirten Ayten Günay, “Leyla Güven’in yanındayız, onunla beraber biz de direniyoruz. Özellikle kadınlar olarak buna karşı elimizden geleni yapacağız. Var olduğumuz sürece mücadelenin içinde olacağız, halkımızın yanında olacağız, Önderliğimizin perspektifleriyle bu davayı savunmaya devam edeceğiz. Leyla’nın arkasındayız, hepimiz Leyla’yız, eylemini sahipleniyoruz” dedi. 
 
‘Leyla halkı için kendini feda ediyor’
 
“Bir gider, bin geliriz ama bu mücadeleden vazgeçmeyiz” diyen Kadriye Nalioğlu da, şöyle dedi: “Tecrit hem Önderlik üzerinde hem Türkiye toplumunun üzerinde hem de tüm tutsaklar üzerinde var. Biz barış istiyoruz, birlik istiyoruz, demokrasi istiyoruz. Tecridin kaldırılmasını istiyoruz. Leyla’nın taleplerinin karşılanmasını istiyoruz. İnanıyoruz, başaracağız. Biz kimseye zulüm etmiyoruz, kimsenin hakkı olana göz dikmiyoruz. Kendi dilimizde, kültürümüzde yaşamak istiyoruz. Leyla da bizim için, halkı için kendini feda ediyor. 76 gündür eylemi devam ediyor. Bir an önce herkesin Leyla’ya ses vermesi gerekiyor.” 
 
‘Bizi bu yoldan ayıramayacaklar’
 
Leyla’nın taleplerinin haklı talepler olduğunu vurgulayan Selma Ablay ise, kardeşlik, demokrasi, özgürlük istediklerini kaydetti. Selma, “Leyla Güven’i biz seçtik, onun vekilimiz olmasını istedik, irademiz olarak seçtik. Leyla’nın tahliye olmasını istiyoruz. Önderlik üzerindeki tecridin kaldırılmasını istiyoruz. Leyla Güven haklıdır, biz de onun yanındayız. Bir an önce Leyla’ya bir şey olmadan tahliye edilsin ve talepleri karşılansın. Ayakkabı kutularıyla para çalanlar, yolsuzluk yapanlar dışarıda ama barış isteyen içeride. Sırf Kürt olduğumuz için yaşıyoruz bunca zulmü ama bizi bu yoldan ayıramayacaklar. Leyla’ya ve tüm tutsaklara selam olsun. Direnişleri kutlu olsun. Her zaman yanlarındayız. Hükümet de bir an önce Leyla’nın sesini duysun” ifadelerini kullandı. 
 
Leyla Güven'in talebi nedir? 
 
 Leyla Güven, eylemine ilişkin talebini şöyle özetledi: "İnsanlık suçu olan bu tecridin kalkması, Sayın Öcalan'ın ailesi, avukatları, siyasi heyetlerle görüşebilmesi, demokratik çözümün, kalıcı barışın sağlanması için çabalarını, görüşlerini sürdüreceği koşulların oluşturulması."