‘Efrîn’de en fazla kadın kimliği hedef alındı’

  • 11:25 22 Ocak 2019
  • Güncel
Sozda Oremar
 
ŞEHBA - Efrîn’e yönelik saldırılarla özellikle Kürt kadının iradesinin kırılmaya çalışıldığını belirten Kongreya Star üyeleri, “Ancak kadınlar teslim olmadı. Özgürlük sınır tanımıyor. Bunu Kürt kadınları yıktı” dedi. 
 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ona bağlı grupların 20 Ocak 2018 tarihinde Efrîn'e yönelik başlattığı ve iki ay süren operasyonun üzerinden 1 yıl geçti. Canları pahasına topraklarını savunarak tarihe not düşen Efrîn halkı, hemen her gün sokaklara çıkarak bir yandan kentlerine yönelik saldırıları protesto etti bir yandan da seslerini dünya kamuoyuna duyurmaya çalıştı.   
 
Operasyonun 1'inci yılını bölgedeki kadın mücadelesinin çatı örgütlenmesi olan Kongreya Star üyeleri değerlendirdi. 
 
‘Efrîn bütün halkları kucakladı’
 
Kongreya Star Efrîn merkez yönetiminde yer alan Şîrîn Hesen, halkın ideolojisine oldukça bağlı olduğunu ve bunun saldırılar sırasında açıkça ortaya koyduklarını söyledi. Şîrîn, "Efrîn kendi rengi, farklı din ve inançlar ile tanınıyordu. Efrîn herkese kucak açtı, bütün halkları kucakladı. Bu yüzden Çağın Direnişi'nde gencinden yaşlısına, kadınından çocuğuna herkes kendini direniş için hazırlamıştı.  
 
‘7’den 70’e herkes tek ses oldu’
 
Halkın özgürlük yürüyüşünün durdurulamadığını belirten Şîrîn, şöyle dedi: "Saldırılar öncesinde Efrîn halkının tamamının katıldığı büyük bir yürüyüş gerçekleştirdik. Aslında o yürüyüşte halkın talebi netti. 'İşgalcilere boyun eğemeyeceğiz' denildi. 7’den 70’e herkes tek ses oldu ve 'Efrîn'i bırakmayacağız' dedi. Bu inanç, güç ve coşkunun en üst seviyesiydi. Halkın bu kararlı duruşu işgalcileri de korkuttu ve saldırıları daha da şiddetlendirdi. Fakat her şeye rağmen halk takdire şayan bir direniş ortaya koydu demek doğru olacaktır. Çünkü hiçbir teknik halkın iradesini kıramadı. ‘3 günde Efrîn'e gireceğiz’ dediler fakat halk 58 gün boyunca direndi. Ve işgalcilere geçit verilmedi. Halk şuan Şehba'da da direnişini ortaya koyuyor. Ve bir gün mutlaka Efrîn'e geri döneceklerine olan inançları tam."   
 
‘Tüm dünya bu suça ortak oldu’
 
Yine Kongreya Star yönetiminde bulunan Newroz Haşim, Kürtler söz konusu olduğunda tüm dünyanın sessizliğe büründüğünü söyledi. "Tüm dünyanın gözü önünde Efrin'e barbarca saldırıldı ve tek bir ses çıkmadı" diyen Newroz, Efrîn'e yönelik sessizliği eleştirdi. Tüm dünyanın büründüğü sessizlikle saldırılara ortak olduğunu kaydeden Newroz, "Sabahtan akşama halk ayaktaydı. Aralıksız köyler bombalandı, ilçe ve şehir merkezine bombalar yağdırıldı fakat halk korkmadı, inancını yitirmedi. Büyük bir kararlılık ile halk direndi. Kadınlar canlı kalkan oldu. Nerede saldırılar yoğunlaşsa kadınlar yönünü oraya verdi ve canlı kalkan oldu. Fakat bu mesaj iyi okunamadı. Daha fazla savaş tekniği kullanıldı ve saldırılar daha da şiddetlendi. Biz kimyasal silah kullanıldığını dahi düşünüyoruz” ifadelerini kullandı. 
 
'Halk umudunu yitirmedi'
 
Özellikle saldırılarla kadının iradesinin kırılmaya çalışıldığını ifade eden Newroz, kadınların teslim olmadığının altını çizdi. Newroz, "58 gün boyunca o kadar katliama rağmen halk umudunu, inancını ve coşkusunu yitirmedi. Halk yılmadı yorulmadı her gün alanlara aktı. Çocuklarına desteklerini dile getirdi. Efrîn halkı Abdullah Öcalan'ın felsefesine bağlı bir halk olduğu için hiçbir saldırı inançlarını kıramadı. Şuanda da kendi topraklarına dönecekleri günü iple çekiyorlar" diye konuştu.     
 
‘Kürt halkının soykırımı amaçlandı’
 
Kongreya Star üyesi Eyşê Xizne de, operasyon sırasında halk için direnerek yaşamını yitirenleri andı. Eyşê, uluslararası güçlerin ortak planı ile Efrîn'e saldırı gerçekleştiğini vurgulayarak, "Efrîn'e yapılan saldırı ile Kürt halkının soykırımı amaçlandı. İşgale ve işgalcilere karşı halkın direnişi kazandı. 58 gün boyunca halk her türlü savaş tekniği ile karşı karşıya kaldı. Kadınlar adım adım savaşçıların yanında kaldı. Gece gündüz demeden direnen çocuklarına yemek yaptı, zılgıt çekti. Kadınlar gücünü Arin Mirkan, Barin Kobanê ve Avesta Xaburlardan alıyordu" dedi. 
 
'Özgürlük sınır tanımıyor'
 
Kongreya Star yönetiminden Wehîde Xelil ise, yaşananlara dair şöyle konuştu: "Özgürlük, sınırları tanımıyor. Bunu Kürt kadınları yıktı. Saldırılar ile Kürt halkının iradesini kırmaya çalıştılar. Ama yaptıkları plan ters yüz oldu. Efrîn'e yönelik saldırlar 20 Ocak'tan çok önce başladı zaten. Erdoğan her gün çıkıp kirli planlarını televizyonlarda bas bas bağırıyordu. Fatma Heci arkadaşımız canlı kalkan olduğu sırada şehit düşürüldü. Ve daha birçok saldırı yapıldı Efrîn'e. Saldırlar halkların kardeşliğine ve demokratik ulusaydı kesinlikle. Yüzlerce kadın ve çocuk her gün alanlarda topraklarının savunması için ayaktaydı. Kimse bu savaş tekniğine karşı halkın böylesine bir direniş ortaya koyacağını düşünmedi. Daha sonra halk Şehba'ya geldi evet ama bir an olsun umutları dinmedi. Çocukları daha fazla ölmesin diye buralara gelindi. Ama bir gün mutlaka Efrîn halkının kendi toprağına kavuşacağını biliyoruz."