Gizlice gittiği belediyenin eşbaşkan adayı: Bu gerçek bir devrim

  • 09:09 23 Ocak 2019
  • Siyaset
Hikmet Tunç
 
VAN - Başkale’de uzun yıllar kadın çalışmalarında yer alan hatta gizlice çalışmalara giden Şengül Polat, şimdi ilçenin belediye eşbaşkan adayı. İlçenin feodal yapısına dikkat çeken Şengül, Kürt siyasi hareketi ile geldikleri aşamayı “gerçek bir devrim” olarak nitelendirdi. 
 
31 Mart'ta gerçekleştirilecek yerel seçimler için adaylar çalışmalarına başlarken, bölge kentlerinde hem adayların hem de halkın en fazla dillendirdiği konu ise kayyımlar. İlk icraatları kurumları kapatıp, işsiz bırakılan kadınları aile ortamına göndermek olan kayyımlara karşı en büyük tepkiyi de yine kadınlar gösteriyor. 
 
Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Van’ın Başkale Belediye eşbaşkan adayları Şengül Polat ve Erkan Acar olurken, Şengül’ün ilk hedefi kayyıma dair her şeyi ilçeden silmek. 
 
‘Kimseye görünmeden belediyeye gidiyordum’
 
Başkale ilçesinde doğan ve büyüyen Şengül, evli ve 5 çocuğu var. Yaklaşık olarak 10 yıldır Kürt siyasetinin içinde aktif çalışmalar yürüten Şengül, özellikle de kadın çalışmalarına önem verdi. Toplumsal cinsiyet kurallarının katı bir şekilde uygulandığını belirten Şengül, “Benim doğduğum, yaşadığım ilçe kadın ve erkeğin aynı sofrada oturmadığı bir ilçedir. Parti ve kadın çalışmalarıyla tanıştığımda evim belediye binasına 20 dakikalık mesafede bulunuyordu. Ancak kimse beni görmesin diye o yolu bir saat gidiyordum. Her sabah evimden çıktığımda ara sokaklardan kimseye görünmeden belediye binasına gidiyordum" dedi. 
 
‘Her şey olurken, kendin olamıyorsun’
 
Çocuk yaşta evlendirilen Şengül, daha çocukken birçok sorumluluğun yüklendiğini ve zaman zaman bu sorumlulukların çok ağır geldiğini ifade ederek, "15 yaşındayken kendimden yaşça büyük biriyle evlendirildim. Daha çocukken başka bir çocuğa annelik yapmak zorundaydım. Evlendirildikten sonra yaşam benim için çok daha ağır bir hal almaya başladı. Çünkü başka bir evde, birçok yabancı kişiyle yaşamak zorunda kalıyorsun. Yaşadıklarım anlamsız geliyordu. Çünkü sürekli senden, anne, kız kardeş, abla olmanı isteyen bir sistem var. Her şey oluyorsun. Ama kendin olma konusunda bir türlü o fırsatı bulup kendin için hiçbir şey yapamıyorsun. Benim için her şeyin çok zor olduğu bir dönemde Kürt hareketiyle tanıştım. Kadın olmanın ne kadar güzel bir duygu olduğunu birlikte çalışma yürüttüğüm kadınlarla öğrendim" ifadelerini kullandı. 
 
‘Başkale için gerçek bir devrim’
 
Başkale’de yıllar içinde kadın mücadelesiyle birçok şeyin değiştiğinin altını çizen Şengül, şöyle dedi: "Yaşamda kadın erkekle eşittir. Kadın tanınmazsa yaşamın yarısı tanınmayacak. Benim yaşadığım ilçede, belediye temsiliyetinde hep erkek yer aldığı için kadın belediye binasına uğramazdı. Zaten kadının uğrayamadığı bir belediyede, erkek kadının yer alması için çaba sarf etmezdi. Aynı sofraya oturmadığı bir kadını neden binaya alsın ki. Ama HDP ile bu gerçekleşti. Kadın sadece belediye binasına uğramakla kalmıyor orada temsilci olarak yer alıyor. Bu ilçe kadını için gerçekten bir devrim." 
 
'Çocuk yaşta evlendirmelere karşı çalışma yürüteceğim'
 
Başkale’nin bölge açısından da kadına yönelik şiddetin yoğun yaşandığı bir ilçe olduğuna dikkat çeken Şengül, "Çocuk yaşta evlendirmelerin, kadına yönelik şiddetin en çok yaşandığı yerlerden biri olmasının temel nedeni de kadının yaşamın hep dışına itilmesinden kaynaklanıyor. Ben ilçeden biri olarak bu ötekileştirilmeden en çok payını alan biriyim. Bundan kaynaklı ilçede her şeyden önce kadın projeleriyle çok büyük hedeflerim var. En büyük çabam çocuk yaşta evlendirmelerin önüne geçmek, kadına hakları ile ilgili eğitimler vermek. Kadını layık olduğu yaşama katmak ve kadınla birlikte bu projeleri hayata geçirmek” diye belirtti.  
 
'İlk kutsal görev kayyımı göndermek’
 
Birinci hedefinin ise kayyımı ilçeden çıkarmak olduğunu ifade eden Şengül, “Belediyenin gasp duvarlarını yıkarak, halka açık hale getirmeyi amaçlıyoruz. Nasıl ki atandıktan sonra ilk hedefi kadın çalışmaları olduysa bizler de kadınlarla birlikte ilk olarak belediyemizi kayyımdan temizleyeceğiz. Diğer hiçbir görev bunun kadar kutsal değildir" dedi.