Emniyet'teki ifade savcılık tutanaklarına farklı geçirildi

  • 09:11 23 Ocak 2019
  • Hukuk
ŞIRNAK - Silopi'deki yasak sırasında yaşamını yitiren Latife Tutuğ'un soruşturma dosyasında yer alan görgü tanığının Emniyet'teki "yüzleri açık iki şahıs" şeklindeki ifadesinin savcılık tutanaklarına "yüzleri kapalı ve silahlı iki şahıs" olarak geçtiği öğrenildi.
 
Şırnak ve ilçelerinde ilan edilen sokağa çıkma yasakları sırasında yaşamını yitirenlerle ilgili hazırlanan dosyalar, soruşturma aşamasında bir bir kapatılmaya devam ediliyor. Silopi'de iki kez ilan edilen yasak döneminde onlarca kişi yaşamını yitirmişti. İlçede yaşamını yitirenlerden biri de Latife Tutuğ (22) idi. Yasak sonrası ikamet ettiği Yeşiltepe mahallesinde karşıdan karşıya geçmeye çalışırken vücuduna isabet eden kurşunlarla yaşamını yitiren Latife için hazırlanan soruşturma dosyasında yer alan görgü tanığının "yüzleri açık iki kişi" ifadesi savcılık tutanağına "yüzleri kapalı ve silahlı iki şahıs" olarak geçti.  
 
Evinin önünde bulunan barikatlardan yanındaki kadınlarla birlikte geçmeye çalışan Latife, mahallenin başında bulunan tanktan gelen ve görgü tanıklarına göre açılan iki el ateş sonucu yaralandı. Hastaneye kaldırılan Latife, 10 dakika sonra ise yaşamını yitirdi. 
 
Yaşananların ardından kamu davası açan Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan ve "faili meçhul" olarak yer alan dosyada, ilginç bilgilere yer verildi. 
 
Tanıkların beyanları ve savcılık tutanakları çelişti!
 
Olayın yaşandığı esnada tankın kamera kaydı açık olmasına rağmen dosyada ne olay anına ilişkin bir görüntü ne de birinin vurulma anına ilişkin bir fotoğraf kaydı bulunuyor. Barikat ve arkasında bir kaç kişinin bulunduğu iddia edilen dosyada, iki saatlik süre boyunca yaşamını yitiren Latife hakkında sadece "Olay esnasında yaşamını yitiren yeşil elbiseli kapalı şahsın barikatlarda bulunan kişilerle konuştuğu ve el kol işareti yaptığı görülüyor..." ifadesi yer aldı. 
 
Görgü tanıklarının ifadesi değiştirildi! 
 
Ağır yaralandıktan sonra Latife, mahalle halkı tarafından cadde üzerinde durdurulan bir araçla hastaneye götürülürken, araç sahibi M.S.T., olaydan sonra verdiği ifadesinde, "İpekyolu’nda seyir halindeyken. 50'nci cadde kesişimine geldiğimizde cadde üzerinde yüzleri açık iki şahsın durmamız için işaret ettiğini gördük. Şahıslar bize aracın kendilerine lazım olduğunu ve yaralıların olduğunu söylediler. Biz de direnmeden aracı verdik. Olayla ilgili kimseden şikayetçi değilim" dedi. 
 
M.S.T ve abisinden cadde üzerinde alınan araçla ilgili olarak Emniyet tarafından alınan ihbar ise savcılık tutanaklarına, "Yüzleri açık iki kişi" yerine, "Saat 16.16 sularında haber merkezi ekiplerimize yapılan ihbarda gri renkli bir araç sahibinin 155 hattını aradığı ve Karşıyaka mahallesi mezarlığının orda yüzü maskeli elleri silahlı iki şahıs aracımızı gasp etti" şeklinde geçildi.
 
Soruşturma ile ilgili Silopi Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından yetkisizlik kararı verilirken, dosyanın akıbeti ise bilinmiyor.