'Kadınların muhafaza ettiği kültür edebiyata öncülük ediyor'

  • 09:37 23 Ocak 2019
  • Kültür Sanat
Gülistan Azak
 
DİYARBAKIR - "Demsalên Şikestî" ve "Çîroka Emrê Min" isimli şiir kitaplarında Kürt kadınlarının sanatla olan bağını konu alan Nezahat Doğan, şiirlerindeki kadını vurgusunu kitabından okuduğu "Erkek şiir yazdığında şair olabilir. Fakat kadının zaten kendisi sanattır" mısraları ile dile getirdi. 
 
Nezahat Doğan'ın "Demsalên Şikestî" ve "Çîroka Emrê Min" isimli şiir kitaplarında, Kürt kadınlarının mücadele tarihine tanıklık ediliyor. Göçe zorlanan Kürt kadınlarının tüm duygularını, kendi deneyim ve hisleri ile sayfalara adeta nakşeden Nezahat, kadının göç sırasında muhafaza ettiği ana dili ve kültürünün bugünkü Kürt Edebiyatı'nın en önemli faktörü olduğuna vurgu yaparak, şiir kitabındaki şu dizeleri paylaştı: "Erkek şiir yazdığında şair olabilir. Fakat kadının zaten kendisi sanattır. Erkek şiir yazar, kadın ise başrolde oynar." 
 
‘Göçün zorluklarını hep yaşadım’
 
Kitaplarında Kürt kadınının direnişini ve sanata olan bağlılığını konu aldığını vurgulayan Nezahat, şiirlerinin kendi yaşamından izler barındırdığını söyledi. Yaşamı boyunca göçe bağlı zorluklar yaşadığını dile getiren Nezahat, şiir yazmaya başlama sürecini ise şöyle anlattı: "Mardin'in Nusaybin ilçesinde doğdum. Küçük yaşlarda evlendirildim ve Rojava'nın Qamişlo kentine yerleştim. 6 yıl Qamişlo'da kaldım ve henüz 22 yaşındayken Binxete'de yaşanan katliamda kızımı kaybettim. Yaşanan katliamdan ve kızımı bu katliam yüzünden kaybedişimden duyduğum derin üzüntü sonrası şiir yazmaya başladım. Yaşamım boyunca göçe ve göçe bağlı zorluklara maruz kaldım. Uzun bir süredir de İsviçre'de yaşıyorum." 
 
'Şiir, maruz kaldıklarımın tarihi belgesidir'
 
Kürt kadının maruz kaldığı göç sırasında muhafaza ettiği ana dili ve kültürünün bugünkü Kürt Edebiyatı'nın en önemli faktörü olduğunun altını çizen Nezahat, Kürt kadınının Kürt Edebiyatı’nın mimarı olduğunu kaydetti. Kadınların sanatla olan bağlılığının derin olduğuna vurgu yapan Nezahat, şiirin kendisi için önemini ise, "Şiir benim ruhumdur. Şiir maruz kaldığım tüm zorluklarımın tarihi belgesidir” sözleriyle anlattı.