‘Leyla’nın kız kardeşleri olarak direnmeye devam edeceğiz’

  • 10:25 23 Ocak 2019
  • Güncel
Gülistan Azak
 
DİYARBAKIR - Leyla Güven ve tutsakların açlık grevi eylemine destek verdikleri sırada yerlerde sürüklenerek darp edilen kadınlardan Gönül Adıbelli, Leyla'nın kız kardeşleri olarak bu direnişe devam edeceklerini belirtti. 
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle 77 gündür süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'e ses vermek amacıyla 20 Ocak’ta Diyarbakır E Tipi Kapalı Cezaevi’nde buluşan kadınları darp eden polis, 15’ini gözaltına alarak İl Emniyet Müdürlüğü’ne götürdü. 
 
İfade işlemleri ardından sağlık kontrolünden geçirilen kadınlar, daha sonra serbest bırakıldı. Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde yerde sürüklenerek darp edilen kadınlardan Dicle Amed Kadın Platformu (DAKAP) üyesi ve aynı zamanda Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES) Diyarbakır Şube Eşbaşkanı Gönül Adıbelli, o gün yaşananları anlattı.
 
‘Leyla’nın kız kardeşleri olarak direnmeye devam edeceğiz’
 
Leyla'nın kız kardeşleri olarak bu direnişe ses vermeye devam edeceklerinin altını çizen Gönül, saldırıların haklı taleplerinden vazgeçirmeyeceğini vurguladı. Kadınlara yönelik polis saldırılarının eril zihniyetin açık göstergesi olduğunun altını çizen Gönül, geçtiğimiz Pazar günü Leyla'nın tutsak bulunduğu Diyarbakır E Tipi Cezaevi'nde gerçekleştirmek istediği eyleme yönelik polisin orantısız güç kullanarak saldırdığını dile getirdi.
 
‘Düşman muamelesi gördük’
 
Gözaltı öncesi ve sonrası polislerin kendilerine karşı tutumu “hukuksuz ve ahlaksız” olarak nitelendiren Gönül, yaşananları şöyle anlattı: “Kolumu bükerek beni gözaltına alan polise ‘kolumu incitiyorsun’ dememe rağmen çok rahat bir şekilde ‘Zaten kolunu kırmak için büküyoruz. Kırılsın bir şey olmaz’ bile diyebildi. Hastane kapısında sağlık muayenesi için araçta beklerken, Terörle Mücadele Ekipleri'nden olan kadın polisler aşağılayıcı hakaretler ve dayakla, saç çekmeyle, yumruklamayla işkencelerine devam ettiler. Aldığı darbeler sonucu gözlerinden kan gelen ve yüzünde belirgin kızarıklıklar olan kadın arkadaşımıza askeri hastane doktoru 'darp var mı?' diye sorunca arkadaşımız da 'belli olmuyor mu?' cevabı verdi. Bunun üzerine 'Ben mi size eyleme gidin’ dedim ben mi sizi gözaltına aldım' diyerek dalga geçti. Yine darp edildiğini inkar edemeyecek durumda olan kadın arkadaşımız dışında diğer arkadaşlarımıza darp raporu vermeyi reddederek hekimlik mesleğinin gereğini yerine getirmeyip, şiddete uğramış kadınlara düşman gibi davrandığına tanık olduk.”
 
‘Savunduğumuz değerler uğruna ses çıkarmaya devam’
 
Polisin saldırılarına karşı mücadelelerini derinleştirerek sürdüreceklerini vurgulayan Gönül, Diyarbakır E Tipi Cezaevi önünde maruz kaldıkları saldırıyı anımsatarak, haklı bir talep etrafında bir araya gelen kadınlar olarak, saldırılara karşı gerekli cevabı direnerek vermeye devam edeceklerini söyledi. Gözaltıların kendilerini korkutmadığını dile getiren Gönül, gözaltından çıkan kadınların dün Ofis AZC Plaza önünde söz konusu destek eylemlerine devam ettiğini belirtti. Gönül, “Eylemlerimiz polisler tarafından engellenmek istense de amacına ulaşıyor. Saldırılar kadınların taleplerini geri çevirmeye yetmez. Savunduğumuz değerler uğruna ses çıkarmaya ve elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” diye konuştu.