‘Olmayan misafirhane’ye 503 seçmen kaydedildi, itirazlar ret edildi

  • 09:11 24 Ocak 2019
  • Siyaset
ŞIRNAK - Yerel seçimlere az bir süre kala "hayali seçmen" ve oy taşıma gibi usulsüzlüklerle gündemde olan Şırnak'ta binlerce seçmene itiraz edilirken, Başverimli beldesinde “olmayan misafirhane”de gösterilen 503 seçmen için yapılan itirazın da İlçe Seçim Kurulu tarafından reddedildiği belirtildi. 
 
Yerel seçimlere az bir süre kala siyasi partilerin çalışmaları da devam ediyor. Seçmen listelerinin askıya alınması ile birlikte bütün belediyelerine kayyım atanan Şırnak’ta binlerce “Hayali seçmen” ortaya çıktı. 2015-16 yılları arasında ilan edilen sokağa çıkma yasaklarından sonra binlerce insanın başka şehirlere göç ettiği kent merkezinde 3 bin 580 seçmene itiraz edildi ancak sadece 238 kişinin kaydı donduruldu. İlçelerde de yapılan itirazlar ret edildi. 
 
‘Hayali misafirhane’de yüzlerce seçmen!
 
Hem yerel hem de genel seçimlerde HDP’nin yüksek oranda oy aldığı merkezlerden biri olan Silopi’de de yapılan itirazların birçoğu ret edildi. İlçeye bağlı Başverimli beldesinde “hayali bir misafirhane”ye farklı adresler şeklinde 503 seçmenin kaydedildiği askıya asılan listelerde ortaya çıktı. 
 
Konuya ilişkin İlçe Seçim Kurulu’na itirazda bulunan HDP’ye, İlçe Seçim Kurulu tarafından adreslerde bulunan askerlerin isimleri verilerek, “Bir usulsüzlük ve hataya rastlanılmadığından… İtirazın reddine” yanıtı verildi.
 
İtirazın ret edilmesi ardından HDP, yeni bir itiraz dilekçesi ile tekrar İlçe Seçim Kurulu’na başvuracağını belirtti.
 
Beldede yapılan seçmen itirazları şu şekilde:
 
* Şırnak merkezde 3 bin 580 seçmene itiraz edildi, bunlardan sadece 238 kişinin kaydı donduruldu. Kaydı dondurulmayan kişilerin çoğunun asker ve polisten oluşması dikkat çekti. 
 
* Şırnak merkeze bağlı Kasrik Beldesi'nde 11 seçmen için yapılan itiraz reddedildi. 
 
* Uludere merkezde birçoğu korucu ve askerlerden oluşan bini aşkın kişinin kaydının iptali için başvuruda bulunuldu. Bunlardan sadece 81'inin kaydı donduruldu. Köylerden merkeze taşınan bazı kişiler ise, seçmen listeleri askıdayken kayıtlarını geri çekti. 
 
* Uludere'ye bağlı Şenoba beldesine (Sêgirk) taşınan 139 kişinin kaydı donduruldu. 
 
* Boşaltılan karakola 205 seçmenin kaydının yaptırıldığı Uludere'ye bağlı Hilal beldesinde sadece 69 seçmen için yapılan başvuru kabul edildi.  
 
* Beytüşşebap ilçesinde 927 seçmene itirazda bulunuldu. İlçe Seçim Kurulu Başkanlığı, 179 kişinin adres değişikliğine gittiğini belirterek, 121 seçmenin sistem üzerindeki kayıtlarının dondurulmasına karar verdi.  
 
* İdil'e bağlı Sırtköy (Deşta Darê) beldesinde 72 seçmene ilişkin yapılan itirazın 12'si kabul edildi.  
 
* Güçlükonak merkezde HDP'nin itiraz dilekçesinde yer alan 638 seçmenden sadece 15’inin kaydı donduruldu. 
 
* Silopi ilçesine bağlı Görümlü beldesinde, 212'si asker toplam 277 kişiye itiraz edildi. Bunlardan sadece 37 kişinin kaydı donduruldu. İkametleri olan adreslerde bulunmayan askerlerin kayıtlarının yapıldığı misafirhanede konakladıkları ileri sürüldü. 
 
* Silopi ilçesine bağlı Başverimli beldesinde 778 kişinin kaydına ilişkin itirazda bulunuldu. Bunlardan sadece 33'ün kaydı donduruldu. 
 
HDP’liler, diğer kişilerin de kayıtlarının dondurulması için tekrar itirazda bulundu.