Yüksekova adayı Remziye Yaşar: Kadınların öncülüğünde kazanacağız

  • 09:12 24 Ocak 2019
  • Siyaset
HAKKARİ - Gençlikten kadına ve insan hakları çalışmalarına kadar yıllarca mücadele içinde yer alan HDP'nin Yüksekova Belediye Eşbaşkan adayı Remziye Yaşar, 31 Mart'ta örgütlülüğün kazanacağını ve kayyımların gönderileceğini kaydetti.  
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart yerel seçimleri için hazırlıklarına devam ederken, birçok kentte eşbaşkan adaylarını da açıkladı. İlk hedef ise Demokratik Bölgeler Partili (DBP) 95 belediyeye atanan kayyımları göndermek. Hakkari’nin Yüksekova Belediye Eşbaşkan adayı olan Remziye Yaşar da, ilk olarak belediyeye atanan kayyımı göndereceklerini dile getirdi. 1984 yılında Hakkari’nin Dağlıca ilçesinin Zerene köyünde dünyaya gelen Remziye, daha bir yaşındayken koruculuk dayatması nedeniyle ailesiyle birlikte göç etmek zorunda kaldı. Ancak Remziye'nin yurtsever olan ailesi, kente göç ettikten sonra da sürekli baskılara maruz kaldı. Annesinin tutuklanması Remziye'de bir uyanışı da beraberinde getirdi ve mücadeleye daha da yakınlaştırdı.  
 
KCK operasyonlarında tutuklandı
 
2006 yılında siyaset çalışmalarına başlayan Remziye, kapatılan Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) kadın ve gençlik kollarının çalışmalarında yer aldı. 2011 yılında "KCK" adı altında gerçekleştirilen siyasi soykırım operasyonlarında tutuklanan Remziye, 2 yıl cezaevinde kaldı. Serbest bırakıldıktan sonra İnsan Hakları Derneği (İHD) ile Tutuklu ve Hükümlü Aileleri Derneği (TUHAD-DER) çalışmalarında yer alan Remziye, 2016 yılında yeniden tutuklandı ve bu kez de 6 ay cezaevinde kaldı. 
 
'Kayyımlara 'güle güle' diyeceğiz' 
 
31 Mart'ta halk iradesinin kazanacağını belirten Remziye, hedeflerinin yakılan ve yıkılan kentleri kayyım politikalarından kurtarmak olduğunu vurguladı. Remziye, "31 Mart'ta halk demokrasiyi oylayacaktır. Halkın belediyelerine kayyım atanarak, iradesi teslim alınmak istendi. Kayyım atandıktan sonra belediyelerin nasıl pasifize edildiğine herkes tanıklık etti. Halk sokağına ve mücadelesine sahip çıktı.  31 Mart'ta yine şehirlerine, mahallelerine sahip çıkacak ve kayyımlara 'güle güle' diyecektir" diye konuştu.
 
Yerel bir örgütlülükle belediyeleri kazanacaklarını vurgulayan Remziye, "Sandıklardan halk iradesinin her şeyden daha üstün olduğu demokrasi çıkacaktır" dedi. 
 
'Kadınlar öncülüğünde kazanılacak' 
 
Kadın odaklı bir belediyeciliği esas aldıklarını ifade eden Remziye, son olarak şunları ekledi: "Amacımız kadın belediyeciliği ve kadın bakış açısını yapacağımız çalışmalarla pratikleştirmektir. Biz bu ilke doğrultusunda halkımızla beraber kadınların öncülüğünde belediyeleri kazanacağız."