Leyla Güven'in açlık grevi eylemi 78'inci gününde

  • 09:39 24 Ocak 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - DTK Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekilli Leyla Güven'in tecridin kaldırılması talebiyle cezaevinde başlattığı açlık grevi eylemi 78'inci gününde devam ediyor. 
 
Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in 8 Kasım 2018 tarihinden bu yana PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle başlattığı süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi 78'inci gününe girdi. Leyla'nın eylemine destek vermek amacıyla başta cezaevlerindeki tutsaklar olmak üzere Fransa'nın Strasbourg kenti, Hewlêr, Galler, Toronto, Maxmur ve Ortadoğu'nun birçok şehrine kadar yayılan açlık grevleri de devam ediyor. 
 
Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ile geçmiş dönem HDP Hakkari Milletvekili Selma Irmak'ın da tutuklu bulundukları Kandıra Cezaevi'nde 15 Ocak günü başladıkları süresiz-dönüşümsüz açlık grevi eylemi ise 10'uncu gününe girdi.  
 
Leyla Güven, bu haftaki aile görüşüne sağlık sorununun ağırlaşması nedeni ile çıkamazken, 14 gündür de avukatları ile yapacağı görüşmeye çıkamıyor. 
 
Leyla Güven'in talebi nedir? 
 
Leyla Güven, Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin kaldırılması amacıyla başlattığı eyleme ilişkin taleplerini şu sözler ile özetliyor: "İnsanlık suçu olan bu tecridin kalkması, Sayın Öcalan'ın ailesi, avukatları, siyasi heyetlerle görüşebilmesi, demokratik çözümün, kalıcı barışın sağlanması için çabalarını, görüşlerini sürdüreceği koşulların oluşturulması."