Tüketilen gıdalara dikkat: Organik diye bir şey kalmadı!

  • 09:06 25 Ocak 2019
  • Sağlık
Hikmet Tunç 
 
VAN - Uzun bir süre yaşadığı sağlık sorunlarından doğru ve sağlıklı beslenmeyle kurtulan Yaşam Koçu Gülistan Tirek, "Vücudumuza aldığımız ya da alamadığımız besinler davranışlarımıza yön veriyor. Hastalıklarımızın temel nedeni aldığımız besinler. Organik diye bir şey kalmadı” dedi.
 
Dünya Sağlık Örgütü'ne (WHO) göre, hastalıkların yüzde 80'i beslenmeden kaynaklanırken, obezite ve kanser yayılmaya hızla devam ediyor. Ayrıca kadınsal hastalıklar, erken yaşta menopoz tehlikesinin temelinde beslenme yatıyor. Uzun süre psikolojik ve sağlık sorunlarıyla mücadele ettikten sonra “yaşam koçluğu” yapan Gülistan Tirek, doğru beslenmenin önemine dikkat çekti.
 
Tarımda zirai ilaçların çok fazla kullanıldığını belirten Gülistan, "Hayatımızın tamamına zirai ilaçlar yayılmış durumda" dedi. Alış veriş sırasında “ne kadar organik” sözünün çok fazla kullanıldığını kaydeden Gülistan, "Daha önce bir gıda sektöründe çalışıyordum. Bunu açıkça itiraf edebilirim ki; organik diye bir şey kalmadı. Bitki çaylarının bile içindekiler kısmına baktığımızda katkı maddelerinin olduğunu göreceksiniz. Bitki çayı içerken vücudunuza ne kadar zarar verdiğinizi zamanla görüyorsunuz" diye belirtti. 
 
Tüketilen gıdaların içeriğine dikkat!
 
Fast food olarak adlandırılan hızlı ve çabuk bir şekilde tüketilen yemeklerin ve paketlenmiş ürünlerin kalorisinin oldukça yüksek olduğunu ifade eden Gülistan, içlerinde kanserojen maddelerin çok fazla olduğunu ve bu tür gıdalardan uzak durulmasını vurguladı. "Sağlıklı yaşamanın mutlaka bir yolu var. Bu yolun en önemli ayaklarından biri bilinçli beslenmekten geçiyor. Fast food yemeklerden, paketlenmiş gıdalardan ve gazlı içeceklerden uzak durulmalı" diyen Gülistan, tükettiğimiz gıdalara dikkat etmemiz gerektiği çağrısı yaptı.
 
'Sağlık sorunlarının nedeni beslenme alışkanlığı olabilir' 
 
Yaşanılan sağlık sorunlarının beslenme şekliyle doğrudan ilgili olduğunu belirten Gülistan, "Kanser başta olmak üzere düzenli regl olmama, cilt kanseri, erken menopoz, gözaltı morlukları ya da olabildiğince lekeli bir cilt; bunların hepsi beslenme şekliyle doğrudan ilgisi var" ifadelerini kullandı.
 
‘Besinler davranışlarımıza yön veriyor’
 
Kendi sağlık sürecinden de bahseden Gülistan, beslenme alışkanlığını değiştirdikten sonra sağlık problemlerinin de ortadan katlığını ifade ederek şunları söyledi: "Ben gizli obezdim. Göz çevrem çok fazla siyahtı. İç yağlanmam çok fazlaydı. Bunla birlikte artık bağırsaklarım çalışmıyordu. Ve ben kalp spazmı geçirmiş bir insanım. Doktora her gittiğimde bana 'spazm geçiriyorsun' dediklerinde anlık tedavi uygulanıyordu. Tedaviden sonra iyileşiyordum. Ama hemen ardından tekrar bu tehlikeyle karşı karşıya kalıyordum. Beslenmemi yoluna koyduktan sonra gözaltı morluklarım iyileşti. Obezite sorunum kalktı. Bağırsaklarım düzene girdi. Sağlığıma kavuştum. WHO hastalıkların yüzde 80'nin besinlerden kaynaklandığını belirtiyor. Vücudumuza aldığımız ya da alamadığımız besinler davranışlarımıza yön veriyor. Hastalıklarımızın temel nedeni vücudumuza aldığımız besinlerden kaynaklanıyor. Kişi iyi olmadan iyi nesiller yetiştiremez."