Nusaybin sınırında hareketlilik: TOKİ’lere askerlerin yerleştirileceği iddiası

  • 09:03 26 Ocak 2019
  • Güncel
MARDİN - Nusaybin-Qamişlo sınır hattında askeri hareketlilik devam ederken, yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre, sınır hattına yakın 5 mahallenin boşaltılacağı ve yasaktan sonra Nusaybin’de inşa edilen TOKİ’lere askerlerin yerleştirileceği iddia edildi.
 
Türkiye’nin operasyon açıklamaları yaptığı ve ABD’nin askerlerini çekme kararı aldıktan sonra “Güvenli Bölge” tartışmalarının gündeme geldiği Kuzey Suriye sınırında hareketlilik devam ediyor. Sınır kenti olan Mardin’in Nusaybin’in ilçesinde tank ve askeri araç sevkiyatı sürerken, 12 gün önce Ankara Gülhane Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nden (GATAN) bir heyetin Nusaybin Devlet Hastanesi’ne gelerek boş olan 4’üncü katı teftiş ettiği öne sürülmüştü.
 
Hastane yönetimi bir yandan iddiaları doğrularken diğer yandan ise 4’üncü katın askerlere tahsis edilmesine ilişkin şuana kadar resmi bir evrakın kendilerine ulaşmadığını aktardı. 
 
Sınır hattındaki 5 mahalle için boşaltma kararı
 
Bilindiği üzere Nusaybin’de ilan edilen sokağa çıkma yasakları döneminde Devlet Hastanesi’nin 4’üncü katı, çatışmalarda yaralanan askerlerin tedavisi için özel olarak ayrılmıştı. 
 
Yerel kaynaklardan edinilen bilgilere göre; Kuzey Suriye’nin Qamışlo kenti sınırında bulunan Kışla, Moryakup, Yeşilkent, Dicle ve Yenişehir mahalleleri “güvenlik” gerekçesiyle boşaltmak isteniliyor. Boşaltılan kimi evlerin bodrum katlarında ise askerler için erzak depolandığı da iddia edildi. Mahallelerdeki esnafların olası bir karışıklıktan dolayı toptancılardan ürün almadıkları belirtilirken, söz konusu mahallelerde yaşayanların ise, yaşam alanlarını ikinci kez terk etmeyeceklerinin altını çizdi. 
 
TOKİ’lere askerlerin yerleştirileceği iddiası!
 
Yasaktan sonra yıkılan evlerin üzerine inşa edilen TOKİ’lere askerlerin yerleşeceği de gelen iddialar arasında.