Futboldan belediye adaylığına: Leyla'lar mücadelede her zaman yer alacak

  • 09:06 26 Ocak 2019
  • Siyaset
Hikmet Tunç
 
VAN - HDP'nin Muradiye Belediye Eşbaşkan adayı Leyla Balkan, kendini ve projelerini anlattı. "Erkek sporu" olarak lanse edilmeye çalışılan futbolu profesyonel olarak oynayan Leyla, "İradelerimizin bitmediğini, mücadelenin devam ettiğini, Leyla’ların mücadelede her zaman yer etmesi gerektiğini göstermek için aday oldum" dedi.
 
Halkların Demokratik Partisi'nin (HDP) 31 Mart yerel seçimleri için belediye eşbaşkanı adaylarını açıklaması ardından halk, il ve ilçe parti binalarında adayları ziyaret etmeye başladı. Van'ın Muradiye Belediye Eşbaşkan adayı Leyla Balkan (25) da, kadınlar tarafından ilgi gösterilen adaylardan biri.
 
'Futbolun 'erkek sporu' olmadığını gösterdim' 
 
Muradiye'nin Damlat köyünde dünyaya gelen Leyla, çocukluk yıllarında Van'ın merkez Tuşba ilçesine bağlı bir mahallede yaşamaya başladı. Aile sorunları nedeniyle liseyi bırakmak zorunda kalan Leyla, gizlice açık öğretim sınavlarına girip mezun oldu. Üniversite sınavından da iyi bir puan alan Leyla, Hitit Üniversitesi'nde beden eğitimi bölümünü okudu. "Erkek sporu" olarak lanse edilmeye çalışılan futbolu profesyonel olarak oynayan Leyla, "Futbolun aslında sadece bir erkeğe ait olmadığını öğretmek için sporu ve futbolu tercih ettim. Üniversitede salon futbolu oynadım. Hakkari'de futbol oynadım ama geçirdiğim bir ameliyattan kaynaklı bırakmak zorunda kaldım" dedi. 
 
'8 Mart kutlamasında saldırıya uğradık' 
 
Öğrencilik ve çalışma alanlarında Kürt kimliğinden dolayı ırkçı saldırılara maruz kalan Leyla, asla geri adım atmadığını söyledi. Türkiye'nin batısında Kürtlerin ötekileştirilmeye maruz kaldığını kaydeden Leyla, "Çorum'da üniversiteyi kazandığımda barış sürecine girmiştik. İnsanların bize yaklaşımı iyiydi. Fakat barış süreci bittikten sonra selam veriyordum diye bana 'Sen HDP'lisin teröristsin bize selam verme' diyenler oldu.  8 Mart 2016'da Dünya Emekçi Kadınlar Günü'nü kutlamak için 20'ye yakın kadın arkadaşla saldırıya uğradık. Öldüresiye saldırdılar. Ama biz hiçbir zaman saldıran taraf olmadık. Tüm partilerden daha çok kardeş mücadelesi yürüttük. Yürütüyoruz" diye konuştu. 
 
HDP'li olduğu gerekçesiyle işinden çıkarıldığını belirten Leyla, kendisini işten çıkaranlara cevabının ise "size kardeşçe nasıl yaşanılır öğreteceğiz" olduğunu da sözlerine ekledi. 
 
'Sisê Ana hala mücadele ediyorsa…'
 
Kürt halkının sürekli ötekileştirilmeye, kazanımlarının yok edilmeye çalışıldığını vurgulayan Leyla, yılmadıklarını, mücadelelerini sürdürdüklerinin altını çizdi. Leyla, konuşmasının devamında: "Bugün Sisê Bingöl yılmadıysa, ben bir genç olarak bu mücadeleye destek vermiyorsam, kendimden utanmam lazım. Leyla Güven vekilimiz 80 gündür açlık grevinde o yılmıyorsa, pes etmiyorsa ben neden pes edeyim? Halkımız neden pes etsin? Biz burada irademizi sağlam tutacağız. Daha da çoğalacağız." 
 
'Leyla’ların mücadelede olması gerekiyor'
 
"Mücadeleyi desteklemek kolay, temsil etmek çok zor" diyen Leyla, "Muradiye'nin temsiliyeti görevine partimiz beni layık gördü. Başaracağımız çok şey olacak. Bu ülke şunu çok iyi görmeli. Kürt halkı bir rantın veya paranın peşinde değil. Kürt halkı iradesini koruma peşinde. İradelerimizin bitmediğini, mücadelenin devam ettiğini, Leyla’ların mücadelede her zaman yer etmesi gerektiğini göstermek için aday oldum” diye konuştu.  
 
‘Asıl erkeklerin bilinçlenmesi gerekiyor’
 
Kadına yönelik çalışmalar yapmak istediğinin dile getiren Leyla, "Biz kadınlar yaşamı yaratıyoruz, doğuruyoruz ama yaşamın dışına itilmişiz. Kadınlar yaşama bu kadar emek verirken, neden hep saf dışı bırakılıyor? Ben Muradiye'de ilk olarak bir yaşam merkezi oluşturmak istiyorum. Kadınlar bilinçlenmeli ama aslında erkeklerin bilinçlenmesi gerekiyor. Bir erkek neden şiddet uyguluyor bunun kaynağına inmek lazım. Fakat gelecek nesillerden çok umutluyuz. Şiddete karşı bir nesil geliyor ve onlarla kazanacağız, daha da güçleneceğiz" dedi.