‘Kobanê’de direnişin destanı yazıldı’

  • 09:07 26 Ocak 2019
  • Güncel
Berçem Cûdî
 
KOBANÊ – Kürt kadınlarının öncülük ettiği mücadele sonucu Kobanê DAİŞ çetelerinden temizlenirken, Kürt kadınları adeta tarih sayfalarına mücadelelerini kazıdı.
 
Suriye’de yaşanan iç savaş sırasında Kürtler, yoğunlukta yaşadıkları kentlerden biri olan Kobanê’de 19 Temmuz 2012 günü özerkliklerini ilan etti. DAİŞ çeteleri Suriye’de ortaya çıkmaları ile birlikte gözünü Kürtlerin özerkliğini ilan ettiği Kobanê Kantonu’na yöneltti. 2014 yılının Eylül ayı ile birlikte DAİŞ var gücü ile Kobanê halkına saldırmaya başladı. Urfa kenti ile sınır komşusu olan Kobanê’ye o dönem çok sayıda DAİŞ üyesinin Türkiye sınırını kullanarak giriş yaptığı basına yansıdı.
 
Kobanê ‘düşecek’ denildi
 
Kobanê’ye yönelik saldırıların yoğunlaştığı günlerde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, “Kobanê düştü düşecek” derken, DAİŞ çeteleri de “Bayram namazını Kobanê’de kılacağız” gibi iddialarda bulundu. Kent merkezinde 133 gün çok şiddetli çatışmalar yaşanırken, DAİŞ çeteleri yüzlerce sivili katletti.
 
Arîn Mirkan tarih sahnesinde
 
Sivillerin katledildiği ve DAİŞ çetelerinin Kobanê’ye adım adım yaklaştığı günlerde Arin Mirkan Miştanur Tepesi’nde yaptığı eylem ile adını Kürt kadınlarının mücadele tarihine yazdırdı. Arin’in eylemi Kürt kadınlarına büyük bir cesaret verirken, tüm dünya Yekineyên Parastênên Jin (YPJ) adını artık hafızasına kazıdı. Türkiye’de ise halk Kobanê ile sınır olan Suruç’a akın etti. Halk bir yandan  Kobanê halkının mücadelesine desteğini sunarken, bir yandan da çetelerin sınırı geçmemesi için canlı kalkan oldu.   
 
Zafer bayrağı Kobanê semalarında dalgalandı
 
Kobanê halkının direnişine tüm dünya tanıklık ederken, uluslararası koalisyon güçleri de halkın DAİŞ’e karşı verdiği mücadeleye ortak oldu. Ve halkın ortaya koyduğu amansız direniş 26 Ocak 2015’te başarı ile sonuçlandı. 26 Ocak günü halkın oluşturduğu savunma birliği olan YPG ve YPJ bayrakları Kaniya Kurdan tepesinde dalgalanmaya başladı.  
 
‘Kobanê’ye geri döndüm’
 
Kobanê’nin DAİŞ çetelerinden kurtuluşu tarihte yeni bir sayfa açtı. Kobanê’nin kurtuluş yıldönümünde yaşananlara tanıklık eden Kobanêli kadınlardan Senai Mislimê, saldırıların başladığı dönemde Türkiye sınırına gitmek zorunda kaldıklarını belirterek, “Bir süre burada kaldı. 5 çocuğum ise halkının savunmasına katıldı. Daha sonra bende özgürlük adına canımı vermeliyim diyerek Kobanê’ye geri döndüm. Kentimizin kurtulacağına olan inancımız hiçbir zaman bitmedi. Şimdi yine direniyoruz. Kobanê’deki direniş unutulacak gibi değildi” diyor.
 
Şuanda yaşadığı evin savaş günlerinden kalma izler taşıdığını söyleyen Senai, yaşadığı evin kendisi için büyük bir anlam ifade ettiğini kaydetti.  
 
‘Her zılgıtımız özgürlüğümüz olması umuduyla’
 
Newroz Celal da şunları belirtti: “Kendi topraklarımız üzerinde olduğumuz için çok mutluyuz. Saldırılar sürdüğü süreçte bizler çok zorluk çektik. Göçebeydik. Her gün Kobanê’ye döneceğimizin hayalini kuruyorduk. Kobanê çetelerden temizlendiği zaman avazımız çıktığı kadar zılgıt çektik. Her zılgıtımızın özgürlüğümüz için olmasını umut ediyorum. YPJ savaşçılarımız tüm dünya kadınları için örnek oldu. Kobanê uğrunda canlarını verdiği evlatlarının izini halen taşıyor.”           
 
‘Korkmuyorduk’
 
Edlê Bekir ise, Kobanê’de halkın sergilediği direnişe işaret etti. Edle şöyle konuştu: “Saldırılar ve çatışmaların şiddetlendiği günlerde dahi korkmadık. Çünkü biz savaşçılarımızdan hem moral alıyorduk hem de moral veriyorduk. Birbirimizden güç alıyorduk. Bu da bizi mutlu ediyordu. Biz o savaşçılarımız sayesinde bugün özgür yaşayabiliyoruz.“
 
‘Asla topraklarımızı terk etmeyiz’
 
Kadınlardan Fatma Mislim de duygularını, “Kobanê özgürleştiğinde topraklarımıza geri geldik. Kendi topraklarımızda rahatça nefes alabiliyoruz. Çünkü göçebeliğin çok zor yanları var. Her daim topraklarımıza sahip çıkacağız ve düşmana yol vermeyiz” sözleriyle dile getirdi.
 
‘Direnişin destanı yazıldı’
 
Meryem Mihemed Elî de, “Kürt halkının direnişi sayesinde DAİŞ ve ona yardımcı olan ülkeler amaçlarına ulaşamadı. Bizim savaşçılarımız sayesinde bugün DAİŞ bitme aşamasında. Kobanê serhıldanı ile  özgürlük ateşi yükseldi. Kürt kadınlarının öncülüğünde direnişin destanı yazıldı” dedi.