'Açlık grevlerinin dışarıda yankı bulmasından korkuyorlar'

  • 09:02 27 Ocak 2019
  • Güncel
Melike Aydın
 
İZMİR - İzmir'de ev baskınlarında gözaltına alınanlar arasında yer alan Barış Annesi Cemile Aydın, "Devlet açlık grevlerinin dışarıda yankı bulmasından korkuyor. Türkiye muhalefeti buna sessiz kalmamalı. Açlık grevindeki tutsaklar için ses çıkarılmalı" dedi. 
 
İzmir'de 17 Ocak günü yapılan ev baskınlarında aralarında Barış Anneleri Cemile Aydın, Hayat İzgi ve Behiye Yalçın'ın da bulunduğu 8 kadın ve 7 erkek gözaltına alınmış, 21 Ocak günü çıkarıldıkları mahkeme sonrasında serbest bırakılmışlardı. Sabaha karşı yapılan ev baskınında gözaltına alınan 70 yaşındaki Barış Annesi Cemile Aydın, 2016'da PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması için yapılan eylemlerde yer aldığı ve 24 Haziran 2018 seçimlerinde "slogan attırmak" ve "propaganda" yaptığı gerekçesiyle "örgüt üyeliği" iddiasıyla yargılanıyor.
 
'Milletvekili adayı olarak konuşmalarım suç sayıldı' 
 
İki dosyanın da birleştirildiğini söyleyen Cemile, "Ben 2016'da köyümdeydim, şahitlerim de var. 24 Haziran seçimlerinde ise zaten Halkların Demokratik Partisi'nden (HDP) milletvekili adayıydım. Bu nedenle konuştum. Konuştuğum Kürtçe metinler çarpıtılarak benim önüme sunuldu. Benim konuşmamın KCK tarafından yazılan bir metin olduğunu söylediler. Oysa ben ilkokul mezunuyum. Elimde bir metin bile yok" dedi.
 
'Haklılığımızdan korkuyorlar'
 
Cemile, hem yaklaşan seçim sürecinde gözaltılarla gözdağı verilmek istendiğini hem de Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve HDP Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile tutsakların açlık grevlerinin dışarıda yankı bulmasından korkulduğunu dile getirdi. HDP'ye dönük operasyonların düzenlenmesinin iktidar açısından anlaşılabilir olduğunu belirten Cemile, seçimlerde halkın oylarına sahip çıkılması gerektiğini vurguladı. Cemile, "Biz 3-4 kişiyle başlayıp milyonlara ulaştık. Nedeni de haklı olmamızdır. Hiçbir ilgisi olmadığı halde FETÖ davasından bile yatan yurttaşlarımız var. Ama halkı etkilemek, algılarını değiştirmek için bunları yapıyorlar. Biz onlar gibi siyaset yapmıyoruz. Biz çocuklarımız ölmesin diye mücadele ediyoruz. Dilimiz, kültürümüzle özgürce yaşayabilelim diye mücadele ediyoruz. Asıl onlar 'barış' kelimesinden bile korkuyorlar ki üç anneyi gözaltına aldılar" diye konuştu.
 
'Leyla Güven için sessiz kalınmamalı'
 
Türkiye'de yaşama koşullarının kalmadığını, fabrikaların kapatıldığını, işsiz gençliğin para kazanmak için asker ya da polis olmayı seçtiğini söyleyen Cemile, "Fuarı satmak istiyorlar, eski garajı sattılar. Bunları saklamak için bizi düşman gösteriyorlar. Türkiye'de muhalefet eden herkesin üzerinde yoğun bir baskı var ve dışarısı açık cezaevine dönmüş durumda. Türkiye, Kürtlerin sırtından ekmek yiyor. Türkiye muhalefeti buna sessiz kalmamalı. Leyla Güven ve tutsakların eylemi için ses çıkarılmalı. Ne zaman bir şey yapsak gözaltına alınıyoruz. Avrupa, Kobanê'de Efrîn'de sessiz kaldı, Leyla Güven için sessiz kalmasın. Hem Avrupa hem Türkiye muhalefeti neden sessiz?" diye sordu.