Ekonomik kriz ev eksenli çalışan kadınları daha da yoksullaştırdı

  • 09:04 27 Ocak 2019
  • Emek/Ekonomi
VAN - Evde lif örerek ve yazma işleyerek geçimini sağlayan Basra Abi, ekonomik kriz nedeniyle daha önceki aylık kazancının yarısını dahi artık kazanamadığını söyledi. 
 
Asgari ücretin dahi çok altında para kazanan ev eksenli çalışan kadınlar, esnek ve güvencesiz çalışanların en önemli kesimini oluşturuyor. Van’da birçok kadın ev eksenli çalışma kapsamında geçimini sağlamaya çalışırken, zaten zor olan yaşamları ekonomik kriz sonrası daha da zorlaştı. İpekyolu ilçesine bağlı Hisar Mahallesi’nde yaşayan Basra Abi, 12 yıldır lif, yazma nakışları ve havlu kenarı oyası yaparak geçimini sağlamaya çalışıyor. 
 
‘Emeğimin karşılığını alamıyorum’ 
 
Ekonomik kriz yüzünden iş yapamaz duruma geldiklerini belirten Basra, “Sabahtan akşam vaktine kadar çeyizlik malzemelerimi yetiştiremiyordum. Büyük emekler sarf ediyorum fakat emeğimin karşılığını alamıyorum. Kış boyunca yaptığım lif yazma ve havluların parası ile hem çocuklarımın okul harçlığını çıkarıyor hem de evin geçimini sağlıyordum” dedi. 
 
‘Esnafın da işi durdu’ 
 
Yaptıklarını Rus pazarındaki esnafa da satan Basra, “Pazar esnafı el işi yapmam için bana iğne, iplik, boncuk, yazma, havlu süsleri veriyordu. Ben sadece el emeğimin parasını alıyordum. Ekonomik krizden kaynaklı esnafın da işi durdu. Bu yüzden evde çalışan kadının da işi bitti. Artık el işlerimin malzemelerini kendim alıyorum” diye konuştu. 
 
‘Bir an önce çözüm bulun’ 
 
Ayda sadece 20-30 ürün satabilen Basra, daha önce 800 TL kazanırken artık 300 TL ancak kazanabildiğini dile getirdi. Krizin daha da derinleşirken en çok kadınları etkilediğinin altını çizen Basra, hükümete “Bir an önce bir çözüm bulun” diye seslendi.