Leyla Güven'in eylemine bir destek de İsveçli kadınlardan

  • 09:08 27 Ocak 2019
  • Güncel
HABER MERKEZİ - İsveç'in başkenti Stockholm'de kadın örgütleri bünyesinde çalışma yürüten bir grup kadın, 81 gündür İmralı tecridine karşı açlık grevi yapan Leyla Güven'e dayanışma mesajı verdi.
 
İsveç'in başkenti Stockholm'de kadın örgütleri temsilcileri, PKK Lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin kaldırılması amacıyla 81 gündür açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven ile dayanışma amacıyla eylem gerçekleştirdi. Ellerinde Leyla Güven'in resimlerini taşıyan kadınlar, yazdıkları mektubun İsveççesini okudu.
 
Talepler karşılansın
 
Leyla'nın yaşamı boyunca verdiği demokrasi ve insan hakları mücadelesini izlediklerini ve desteklediklerini belirten kadınlar, Leyla'nın taleplerini desteklediklerinin altını çizdi. 
 
Kadınlar, uluslararası güçlere de çağrıda bulunarak açlık grevi eylemcilerinin taleplerinin karşılanmasını istedi. Kadınlar, "Biz tüm siyasi tutsakların serbest bırakılmasını istiyoruz. Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılmasını talep ediyoruz" dedi.
 
Tiyatro sanatçısı Serpil İnanç da, videoya kaydedilen konuşmasında Leyla ile dayanışmanın süreceği mesajını verdi. Ayrıca Leyla için Gülten Akın'ın bir şiiri okundu.