HDP Bağlar ilçesinde adaylarını halka tanıttı

  • 13:37 27 Ocak 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - HDP, Bağlar ilçesinde Eşbaşkan adayları Zübeyde Zümrüt ve  Zeyat Ceylan’ı halka tanıttı.
 
31 Mart’ta yapılacak yerel seçimlere dönük çalışmalarını sürdüren Halkların Demokratik Partisi (HDP) Diyarbakır İl Örgütü, merkez Bağlar ilçesi Eşbaşkan adayları olan Zübeyde Zümrüt ve Zeyat Ceylan’ı düzenlenen etkinlikle halka tanıttı. Sakarya caddesinde bulunan halk pazarında bir araya gelen Bağlar Belediyesi adayları Zübeyde Zümrüt ve Zeyat Ceylan’a aralarında Diyarbakır Büyükşehir Belediye Eşbaşkan adayları Hülya Alökmen Uyanık ve Adnan Selçuk Mızraklı başta olmak üzere, HDP Milletvekili Musa Farisoğulları eşlik etti. Sakarya caddesinden başlayıp HDP Bağlar ilçe binasına kadar yürüyen partililer, sık sık halk ile bir araya gelerek sohbet etti. Yürüyüşe katılanlar tarafından sık sık “HDP ya me ye” ,“Rumeta me ye” sloganları atılırken, bu sloganlara ise balkon ve pencerelere çıkan halk ise, “ Biji HDP” sloganları ile destek verdi.
 
Ardından HDP Bağlar ilçe binasında partililerle bir araya gelen adaylar, saygı duruşunun ardından konuşmalara geçildi.
 
‘Her dönem bizler için zorlu oldu’ 
 
Seçime kısa bir süre kaldığını anımsatan Diyarbakır Büyük Şehir Eşbaşkan adayı Hülya Alökmen, DBP’li belediyelere atanan kayyımların gideceği ve belediyeleri geri alacakları günü iple çektiklerini vurguladı. Kayyımdan alınacak belediyelerin yeniden halkın hizmetine verileceğini belirten Hülya, “Rahat bir seçim dönemi şimdiye kadar olmadı, bugün de rahat bir seçim dönemini görmüyoruz. Biliyorsunuz ki, kayyım atandığından beri belediyelerimiz elimizden alınmıştır. Bu nedenle önceliğimiz belediyelerimizi kayyımdan almak olacaktır” diye konuştu. Partilerinin çalışmalarının her dönemde zorlu zamanlardan geçtiğini belirten Hülya, tüm engellemelere karşın seçimlerde başarı sağlayacaklarından emin olduklarını kaydetti. Hülya konuşmasını,“ Halklara özgürlük bizlere başarı “ temennisi ile sonlandırdı.
 
‘Belediyeleri yeniden halka teslim edeceğiz’
 
Daha sonra söz alan Bağlar Belediye Eşbaşkan adayı Zübeyde Zümrüt ise partilerinin önündeki engellemelere değinerek, atanan kayyım politikalarına dikkat çekti. HDP’ye yönelik tüm anti demokratik politikalara karşı gerekli cevabın 31 Mart yerel seçimlerinde verileceğini dile getiren Zübeyde, “ Her dönem Kürdistan halkı önünde engeller çıkarmak istediler. Bunun nedeni HDP’nin çoğu yerde başarı sağlayarak, demokrasiyi ileriye taşıdığından kaynaklanıyor. Diyebiliriz ki kayyımlar da tam da demokrasiyi engellemek üzere atandılar. İnanıyoruz ki halklar kendi iradelerini yok sayan ve tahakküm altına almak isteyenlere karşı 31 Mart yerel seçimlerde iyi cevap verecektir. Halkımızla birlikte alacağımız belediyeler yeniden halkımıza teslim edilecek ve hizmetine girecektir” ifadelerini kullandı.