Kadının beyanını esas almayan mahkeme bir erkeği daha akladı!

  • 09:04 28 Ocak 2019
  • Hukuk
Şehriban Aslan
 
DİYARBAKIR - Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi’ne muayene olmak için giden S.Ö., doktor olan Hakan E., tarafından cinsel tacize maruz kaldı. Olay yargıya taşınsa da mahkeme heyeti, kadının ifadesinin eksik olduğunu iddia ederek erkeğe beraat kararı verdi.
 
Sağlık sorunları nedeniyle 31 Temmuz 2018 yılında Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi’ne giden S.Ö. isimli kadın, muayene olmak için doktor olan Hakan E.’nin odasına gittiği ve bu esnada Hakan E’nin S.Ö’yü muayene bölümüne alıp perdeyi kapatıp kendisine cinsel tacizde bulunduğunu ifade etti. S.Ö., çığlık attığını bunun üzerine Hakan E.’nin kendisine, “Sus olmadı farz et” diyerek susturmaya çalıştığı da emniyet ifadelerinde yerini aldı. S.Ö.’nün Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından alınan ifadesinin ardından Hakan E. hakkında 13. Asliye Ceza Mahkemesi tarafından, “Kamu görevinin, vesayet veya hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak suretiyle; Cinsel davranışlarla bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlâl” suçundan dava açıldı.
 
Ancak mahkeme tarafından verilen gerekçeli kararda kadının beyanının bir kez daha esas alınmadığı görüldü.
 
‘Çığlık atıp dışarı çıktım’
 
S.Ö., Cumhuriyet Başsavcılığı’na verdiği ifadesinde, “Daha önce emniyette vermiş olduğum ifademi tekrar ediyorum. Olay günü Selahaddin Eyyubi Devlet Hastanesi acil servisine gittim. Beni enfeksiyon bölümüne yönlendirdiler. Oğlumla birlikte sanık olan doktorun muayenehanesine girdik, tahlillerimi ve ilaçlarımı gösterdim ancak bakmadı. Bana, ‘uzaklaş masamdan’ dedi ve kiminle geldiğimi sordu. Bende oğlumla geldiğimi söyledim. Bu esnada sekreterinden stetoskobu istedi ve oğlumu dışarı çıkardı. Beni muayene etti fakat muayene şekli bana çok yanlış geldi. Bunun üzerine çığlık attım ve dışarı çıktım. Hiç kimse müdahale etmedi ve sessiz kaldı. Hemen gidip hastane yönetimine şikâyet ettim. Doktorun sekreteri orda değildi fakat çığlığımı duymasına rağmen ses etmedi. Sanıktan şikayetçiyim ve davaya katılmak istiyorum” dedi.
 
Fail erkek cinsel arzularını farklı şekilde de tatmin edebilirmiş!
 
Doktor olan Hakan E. ise, akıl ve ruh sağlığının yerinde olduğunu belirterek, yüksek gelirli ve kariyerli bir meslek sahibi olduğunu söyleyerek, “Bu durumdayken cinsel arzularını tatmin etmek amacıyla hastane dışında, bu tür faaliyet ve işlerin görüldüğü ortamlara ulaşabilme serbestliğim ve imkanım maddi ve fiziksel olarak fazlasıyla mevcuttur” diyerek cinsel tacizi meşrulaştırmaya çalıştı.
 
‘Bağırma sesini  duydum’
 
Hakan E.’nin sekreteri olmadığından yanında bir günlüğüne çalıştığını söyleyen tanık R.Y. ise, doktorun kendisinden stetoskop istediğini ve gidip stetoskobu getirdiğini belirtti. Tanık R.Y., “S.Ö.’nün bağrışını duydum  fakat herhangi bir istismar durumuna tanık olmadım” diye konuştu.
İddia makamı Hakan E’nin “Kamu görevinin, vesayet veya hizmet ilişkisinin sağladığı nüfuzu kötüye kullanmak”tan 5 yıl,  “Bir kimsenin vücut dokunulmazlığını ihlâl etmekten” ise 10 yıla kadar hapis cezasına çarptırılmasını istedi. Diyarbakır 13’üncü Asliye Ceza Mahkemesi kadının ifadelerinin eksik olduğunu gerekçe göstererek Hakan E. hakkında beraat kararı verdi.
 
S.Ö’nün avukatı ise davayı Gaziantep Bölge Adliye Mahkemesi nezdinde istinafa göndereceğini söyledi.