İddialı bir eşbaşkan adayı: Kayyım gidecek belediyenin kapıları halka açılacak

  • 09:06 28 Ocak 2019
  • Siyaset
 
Zeynep Durgut
 
HAKKARİ - HDP Çukurca Belediye Eşbaşkan adayı Hêvîdar Ertunç, 31 Mart'tan sonra kayyımların gideceğini ve belediyenin kapılarının halka açılacağını belirterek, "Kayyım politikalarını kadın mücadelesi bertaraf edecek" dedi. 
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP), 31 Mart yerel seçimleri için hazırlıklarına devam ederken, birçok kentte eşbaşkan adaylarını da açıkladı. HDP adayları ilk hedeflerinin ise Demokratik Bölgeler Partili (DBP) 95 belediyeye atanan kayyımları göndermek olduğunu açıkladı. Hakkari merkez ve ilçelerinde de adaylar halkla buluşurken, Çukurca Belediye Eşbaşkan adayı Hêvîdar Ertunç da Çukurca halkından oy istiyor. Hêvîdar ayrıca HDP'nin en genç adayları arasında yer alıyor.  
 
1994 yılında Çukurca'ya bağlı Kavaklı köyünde dünyaya gelen Hêvîdar, koruculuk dayatması ve köy boşaltmalarından kaynaklı ailesi ile Hakkari merkeze göç ederek orada yaşamaya başladı. 
 
'HDP bir kadın partisidir' 
 
HDP'nin bir kadın partisi olması nedeniyle burada aday olduğunu ifade eden Hêvîdar, "Ben de Kürt bir kadın olarak iradeli, mücadeleci ve örgütlü bir partiden aday oldum. Kayyımın bölgede yürüttüğü politikaları bertaraf edecek olan kadın mücadelesi olacaktır. Kentler kadın belediyeciliği ile yeniden nefes alacaktır. Bizler koltuklarında oturan değil, halka giderek, halkın şikayet ve taleplerini dinleyenler olacağız. Belediyelerin kapılarını halka kapatanlar 31 Mart'tan sonra olmayacaktır. HDP ile beraber belediyelerin kapıları halka açılacaktır. Çukurca faili meçhullerle, köy yakılmaları ile bilinen bir ilçe. Coğrafik olarak hep darbe aldı. Kayyım ile beraber bu daha çok yaşamsallaştırıldı. Çünkü bu halk belediyesine gidemiyor, ortada muhatap bulamıyor. Ama şuna inancımız var ki 31 Mart'ta HDP ile değişecek, kadınlar ile değişecektir" diye konuştu. 
 
'Güçlü bir kadın iradesi ile kazanan biz olacağız' 
 
Kayyım ile beraber belediyelerin karakollara dönüştürüldüğünü ve kayyımın kendine göre politikalar yürüttüğünü ifade eden Hêvîdar, şunları belirtti: "Belediye zırhlı araçların kuşatması altında. Belediye önü halkın oturabileceği alanlar olması gerekirken, zırhlı araç bahçesine dönüştürülmesi kabul edilecek bir durum değil. Belediyeler halkın kurumudur, zırhlı ve askeri araçların bulunması halka bir gözdağıdır. Kayyımın ilçe de yürüttüğü politika ötekileştirme ve yozlaştırma politikasıdır. Bu halktan biri değil, dolayısı ile toplumsal hassasiyetleri göz önünde bulundurmaksızın kendine göre ilçeye şekil veriyor. 31 Mart kayyım politikalarının son bulduğu ve belediyelerin iradeleşeceği gün olacaktır. Güçlü bir kadın iradesi ile kazanacak olan bizler olacağız. Bizle değişir, kadınlarla değişecek."