Kadın siyasetçilere operasyon: Belediye eşbaşkan adayı gözaltında

  • 08:07 29 Ocak 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - Şırnak'ta sabah saatlerinde yapılan ev baskınlarında aralarında HDP’den Cizre Belediye Eşbaşkan adayı gösterilen Berivan Kutlu ile 8 aylık hamile Zeynep İdin'in de bulunduğu 15 kadın gözaltına alındı. Gözaltı sayısının artabileceği belirtildi. 
 
Şırnak merkez ve Cizre ilçelerinde sabah saatlerinde yapılan ev baskınları sonucu aralarında Halkların Demokratik Partisi’nin (HDP) Cizre Belediye Eşbaşkan adayı Berivan Kutlu’nun da bulunduğu çok sayıda kadın gözaltına alındı. HDP Şırnak İl Yöneticisi Leyla Kılıç, Nuriye Bilir, DBP Şırnak İl Eşbaşkanı Ayşe Altay ile 8 aylık hamile Zeynep İdin, Kumru Yörük, Emine Erkuş, Saadet Edin ve Taybet Bilgi, Şırnak merkezde bulunan evlerine yapılan baskınla gözaltına alınırken, Berivan Kutlu ise Cizre’nin Nur mahallesinde misafir olarak bulunduğu evde gözaltına alındı. 
 
Berivan, baskın yapan polisler tarafından “emir böyle" denilerek gözaltına alındı. Yine eşbaşkanlık için aday adaylığı başvurusunda bulunan Şirin Kılınç'da evine yapılan baskınla gözaltına alınanlar arasında.
 
Soruşturma listesinde 28 kişinin ismi olduğu belirtilirken, şimdiye kadar gözaltına alınan 14 kadının ismine ulaşıldı. Gözaltına alınanlar şöyle: Ayşe Altay, Şirin Kılınç, Nuriye Bilir, Emine Erkuş, Taybet Bilgi, Kumru Yörük, Zeynep İdin, Saadet İdin, Berivan Kutlu, Leyla Kılınç, Zahide Külter, Ayşe İrmez, Leyla İstek, Sibel Erk.
 
Öte yandan Van'ın İpekyolu ilçesine bağlı Serhat mahallesindeki evinde gözaltına alınan 8 aylık hamile  Ayfer Şahin Bilici'nin de Şırnak merkezli operasyon kapsamında gözaltına alındığı öğrenildi. 
 
Gözaltı gerekçeleri öğrenilemeyen kadınlar, Şırnak İl Emniyet Müdürlüğü'ne götürüldü. 
 
Emniyete giderek müvekilleri ile görüşen avukatlardan edinilen bilgilere göre, soruşturma Şırnak Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından 2017 yılı kapsamlı açılan bir soruşturma. Ancak savcı yerinde olmadığı için operasyonun asıl gerekçesi ile ilgili henüz bilgi edinilemedi. Avukatların öğleden sonra savcı ile görüşmesi bekleniyor. Aramalar sırasında evlerin dağıtıldığı belirtildi.