Tuşba adayı Ayşe Minaz: İstihdam ve girişimcilik projelerini hayata geçireceğiz

  • 09:03 29 Ocak 2019
  • Siyaset
VAN - Yıllardır AKP’li belediye tarafından yönetilen Van'ın Tuşba ilçesinde HDP’den belediye eşbaşkan adayı olan Ayşe Minaz, bir sanayi ilçesi olan Tuşba’da özellikle kadınlara dönük istihdam ve girişimcilik projelerini hayata geçirmeye hazırlanıyor.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) 31 Mart seçimlerine kısa bir süre kala Van ve ilçe aday tanıtımları ardından bölgede çalışmalarını hızlandırdı. Yurttaşların yoğun ilgi gösterdiği aday tanıtım toplantısının ardından, partilerinin il ve ilçe binaları ve adayların evlerine yurttaşların destek ziyaretleri devam ediyor. Yurttaşların yoğun ilgisiyle karşılaşan Eşbaşkan adaylarından biride, Tuşba İlçe Eşbaşkan adayı Ayşe Minaz. Ayşe, yıllardır AKP belediyesi tarafından yönetilen ilçe ile ilgili önemli projeleri hayata geçirmeyi hedefliyor. 
 
Ağrı’nın Doğubayazıt ilçesine bağlı Karabulak köyünde 1982 yılında dünyaya gelen Ayşe, baskı politikaları nedeniyle 1993 yılında ailesiyle Van'a göç etmek zorunda kaldı. İlkokul, lise ve üniversite öğrenimini Van'da tamamlayan Ayşe, insan kaynakları ve halkla ilişkiler alanında çalıştı. Ayrıca belediyecilik deneyimine de sahip, evli ve 3 çocuğu var. Bir rehabilitasyon merkezinde görev yapan Ayşe, "Yaklaşık olarak 10 yıl boyunca özel çocuklar için çalıştım. Benim için bu yapmaktan mutlu olduğum bir meslekti. Bu süre içerisinde hayatına dokunduğumuz yüzlerce özel çocuğun dünyasında anlamlı dokunuşlar gerçekleştirdik” dedi. 
 
'Kadın ekonomisini güçlendireceğim'
 
Demokratik Bölgeler Partisi’nin (DBP) destek verdiği Xawesor Kadın Kooperatifi ile İpekyolu ilçesine bağlı Bostaniçi Kadın Kooperatifi'nde kadınlarla birlikte çalışan Ayşe, kadın ekonomisini güçlendirmek, kadın üretimini en iyi şekilde değerlendirerek girişimciliğin yaygınlaştırılması amacıyla faaliyetlerde bulundu. Birçok bağımsız kadın aktivistin ve kadın kurumunun oluşturduğu Van Ahtamara Kadın Platformu’nun da bir üyesi olan Ayşe, “Arkadaşlar ile kadınların temel insan haklarının korunması, hak ihlallerinin önlenmesi ile her tür şiddet ve istismara ve benzeri karşı çalışmalar yürütmekteyiz" sözlerini kullandı. 
 
'Bariyerlerle kapatılan belediyeyi halka açacağız’ 
 
Kadın kimliğini savunması nedeniyle HDP’den aday olduğunu ifade eden Ayşe, "Dünyanın birçok yerinde olsa da Türkiye'de maalesef kadın haklarına yönelik bir ilerleme kaydedilmiş değil. Bir kadın olarak haklarımı en çok koruyan siyasi parti HDP ve bu yüzden ben de HDP'ye başvurdum” dedi. 
 
Belediyelere atanan kayyımların kesinlikle bir halk iradesi gaspı olduğunun altını çizen Ayşe, “İhraç edilen emekçi arkadaşlarımızın emekleri gasp edildi. Baskı unsurları geliştirdiler. Belediyelerimizin önüne örülen duvar ve beton bariyerlerini 1 Nisan itibari ile kaldırıp halkla açacağız" diye kaydetti.
 
'Kadın girişimciliği desteklenebilir bir seviyeye taşıyacağız'
 
Yıllardır AKP belediyesinin yönettiği Tuşba ilçesinin yaşanmaz hale getirildiğini belirten Ayşe, "Tuşba kentin merkez ilçesi ve diğer bütün ilçelerin merkezin çöpleri buraya atılıyor. İlçenin en büyük sorunlarından biri geniş bir alanına yayılan çöpler. Öncelikle buna kalıcı bir çözüm getireceğiz. Aynı zamanda kentin sanayi ilçesi konumunda yer alıyor. Sanayideki üreten nüfus Tuşba’da ikamet etmiyor. Biz bu sorun üzerinde de duracağız. Üniversite Tuşba ilçesine bağlı fakat ilçeye hiçbir katkısı yok.  Bu yüzden bizler ilçemize nitelik kazandıracağız. Organize Sanayi Bölgesi’nde (OSB) kadın üreticilerini çoğaltmak benim en büyük hedefim. Kadın girişimciliği bu noktada çok desteklenmeli. Kadın yaşam merkezleri, köylerde çocuk evleri, kadın yaşam alanları, bütün bu projeleri kadınlarla birlikte seçim alanlarında tek tek halka anlatıp, birlikte daha güçlü bir şekilde hayata geçireceğiz" dedi.