Özgür yaşama bağlılığın adı: Avesta

  • 11:22 29 Ocak 2019
  • Güncel
QAMIŞLO - Efrîn'e dönük operasyon sırasında yaptığı eylem ile hafızalara kazınan Avesta Xabûr'u anlatan arkadaşları, "Avesta dediğimizde coşku, inanç ve sevgi daha da büyüyor. Avesta özgür yaşam için direnişin örneğidir" dedi.  
 
Türk Silahlı Kuvvetleri (TSK) ve ona bağlı grupların 20 Ocak 2018 tarihinde Efrîn'e dönük başlattığı operasyon sırasında dünya Zelûh Hemo (Avesta Xabûr'un) adını ilk defa duydu. 1998 yılında Efrîn'e bağlı Bilbilê'de dünyaya gelen Avesta, yüzünden eksilmeyen gülümsemesi ile hafızalara kazındı. Toprağına bağlılığı ile tanınan Avesta, genç yaşına rağmen kentin savunmasında yer aldı. Efrîn'e yönelik saldırıların yoğunlaştığı 27 Ocak 2018 günü Avesta, Efrîn'in Cindirêsê ilçesine bağlı Hemamê köyünde gerçekleştirdiği eylemiyle adını dünya kamuoyuna duyurdu.
 
Yaşamını yitirişinin 1'inci yılında Avesta'yı mücadele arkadaşları anlattı.    
 
'Avesta tarihin sayfalarına mührünü bastı'
 
Arkadaşı Arjîn Arîn, Avesta'nın sözcüklerle anlatılamayacağını ifade ederek, "Avesta ve onun gibi kadınların öncülüğünden ne kadar bahsetsek de eksik kalıyoruz. Avesta'dan söz edildiğinde direnişçi bütün kadınlar göz önüne geliyor. Kürt kadınları direnişleri ile tarihin sayfalarına mühürlerini basmışlardır. Kürt kadınları, halkı özgür yaşayabilsin diye canından bile vazgeçtiğini bizler görebildik. Avesta da öyle bir direnişçiydi. O yaşama sevdalıydı. Ve o ikiyüzlülüğe karşı başkaldırdı" dedi. 
 
'Yarım kalan hayallerini gerçekleştireceğiz'
 
Berfîn Berçem de, Avesta'nın özgürlüğün kıvılcımı olduğunu kaydederek şöyle konuştu: "Aveste özgür ve bağımsız bir yaşam için kendini feda etti. Avesta ile uzun yıllar beraberdik. Bu yüzden içimdeki derin üzüntünün anlatılması imkansız. Özgürlüğün kıvılcımları gözlerinin içindeydi adeta. Fikir ve ideoloji olarak kendini oldukça donatmıştı. Bir şeyleri okumayı çok severdi. Abdullah Öcalan'ın kitaplarını oldukça okurdu. Sürekli bir arayış ve araştırma içindeydi. Doğayı çok severdi. Ve yaptığı direniş çok anlamlıydı. Biz onun yarım kalmış hayallerini gerçekleştireceğiz."
 
'Her daim yüreğimizde yaşayacak'
 
Avesta'nın bir diğer arkadaşı Berçem Cudî de, Avesta'yı anlatırken oldukça duygulanarak, "Aslında onu anlatabilmek oldukça güç. Sözlerle biz onun direnişini ve eylemini ifade edemeyiz. Elini neye atsa başarmadan bırakmazdı. Kendine inanan ve güvenen bir kadındı. Ondan oldukça güç ve moral alıyordum. Her daim yüreğimizde yaşayacak" ifadelerini kullandı.   
 
'Direnişin bir kıvılcımıydı'
 
Awaz Serhildan ise, Avesta'ya ilişkin şöyle dedi: "Avesta dediğimizde coşku, inanç ve sevgi daha da büyüyor. Avesta özgür yaşam için direnişin örneğidir aslında. Avesta arkadaşlarını çok severdi. Onunla birlikte çalıştığımızda onun inancı ve duruşunun etkisi altında kalıyorduk. Büyük bir aşkla direniyordu. Yönünü Hemamê köyüne verdiğinde inançlı, güçlü ve kendinden emin adımlar ile ilerledi. Avesta direnişin bir kıvılcımıydı. Ve sonuna kadar direndi. Asla boyun eğmedi. Avesta her daim yüreğimizde özgürlüğün yıldızı olarak kalacak."