Kayyımlardan sonra kadın politikaları fes edildi: 3 yıldır kadının adı yok

  • 09:02 30 Ocak 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - Kayyım atandıktan sonra kadın merkezleri ve kadın politikaları müdürlükleri fes edilen Şırnak ve ilçelerindeki belediyelerde, 3 yıldır kadınlara dair “halı, dikiş-nakış ve kuaför” kursları dışında tek bir çalışma yürütülmedi. 
 
Darbe girişiminin ardından ilan edilen Olağanüstü Hal (OHAL) kapsamında çıkarılan Kanun Hükmünde Kararnamelerle (KHK) Demokratik Bölgeler Partili (DBP) 102 belediyeden 95’ine kayyım atandı. Halkın iradesi yok sayılarak atanan kayyımların ilk işi ise kadın kazanımlarını ortadan kaldırmak oldu. Kayyımlardan sonra kadın politikalarının fes edildiği ya da erkek müdürün atandığı Şırnak belediyelerinde 3 yıldır kadının adı geçmiyor. 
 
Belediyenin bazı kurslarına katılan kadınlara, “kadın çalışması” adı altında Kur’an, dikiş nakış ve örgü örme kursları verildi. Farkındalık ve bilinçlendirme eğitimlerine son verildi. 
 
Kayyımlara da kayyım atandı!
 
Kayyıma da kayyımın atandığı Cizre Belediyesi’nde Kadın Politikaları Müdürlüğü yerine açılan Kadın ve Aile Hizmetleri Müdürlüğü Vekilliği’ne ilk başta erkek müdür atandı. Sadece özel kalem müdürlüğünde bir kadının bulunduğu belediyede, kadın politikaları müdürlüğüne Kültür ve Sosyal İşler Müdürü de olan Cüneyt Munis atandı. “Sitiye Zin Kadın Merkezi”nde çalışan kadınları işten çıkaran kayyım, geçtiğimiz yıl Nur mahallesinde bulunan taziye evinin bir bölümü “Nur Kadın Kültür Merkezi” olarak faaliyete açtı.
 
3 yıldır aynı kurslar veriliyor!
 
Belediye bünyesinde bulunan iki kurumda da kadınlara, okuma yazma, kilim, takı tasarımı, el sanatları ve Kuran- ı Kerim kursları veriliyor. Eski çalışmalara dair tüm izlerin silindiği belediye bünyesindeki kurslar, “kadın ve çocukları evliliğe hazırlıyor” tepkilerine neden olurken, eskiye oranla daha az kadının gittiği kurslarda kadın hakları noktasında hiçbir konuya ise değinilmiyor. Kurum bünyesinde verileceği söyleyen “kadın sağlığı” eğitimleri için kursa giden kadınların da teknik malzeme eksikliği gerekçe gösterilerek başka kurslara yönlendirildiği öğrenildi.
 
Silopi’de de durum Cizre’den farksız değil
 
Silopi Belediyesi’nde ise kadın politikaları müdürlüğüne ilçede bulunan AKP Kadın Kolları Başkanı Gönül Ürgen atandı. Cizre’de olduğu gibi burada da kadınlara kilim ve dikiş dışında kursların verilmediği kadın merkezine gelen kadınların sayısı da gün geçtikçe azalıyor.
 
İdil’de 3 yıldır kadının adı yok!
 
Kayyım atanan bir başka belediye olan İdil Belediyesi’nin web sitesinde ise yol çalışması dışında yapılan bir hizmete yer verilmiyor. Sitelerinde kadına dair tek bir haberin bulunmadığı belediyede, kadın kurumunun ne aşamada olduğu da bilinmiyor. Kursların bile verilmediği ilçede, 3 yıldır kadına dönük bir çalışmanın yapıldığı henüz görülmedi.
 
Kadın Politikaları yerine ‘Evlendirme memurluğu’
 
Yine kayyımın atandığı Uludere Belediyesi’nde ise, kurumlar kısmında kadın politikaları müdürlüğü yerine Evlendirme Memurluğu’nun bulunması dikkatlerden kaçmadı. Diğer belediyeler ile aynı kursların verildiği belediyede, kadınlara ayrılan bir yer de bulunmuyor.