3 yıl geçti: Dosyalar 'faili meçhul' bırakılıyor

  • 09:05 30 Ocak 2019
  • Güncel
ŞIRNAK - "Su diyorum heval su" cümleleri ile hafızlara kazanan Sultan Irmak'ın katledilişinin ve Cizre'deki katliamın üzerinden 3 yıl geçti. "Çocuklara özgürlük getireceğim" umuduyla düştüğü yollarda sonsuzluğa ulaşan Sultan'ın dosyası da çok sayıda dosyaya verilen “kısıtlılık” kararından sonra verilen takipsizlik kararı ile kapatıldı.
 
Tarih 27 Ocak 2016 yer Cizre. Sokağa çıkma yasağının 41'nci gününde bir eve top mermisinin isabet etmesiyle yıkılan bina altında kalan 3 kişi hayatını kaybetti. Daha sonra bütün dünyanın duyduğu ama iki ay boyunca herkesin sağır ve kör kaldığı Cizre vahşet bodrumları açığa çıktı. Sultan Irmak, bu bodrumlarda ilk yaşamını yitirenlerden biri idi. "Su Heval Su" diyerek kamuoyunun hafızalarına kazınan Sultan, Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'nin (AİHM) tedbir kararını reddetmesi ardından 30 Ocak 2016'da yaşadığı kan kaybı nedeniyle yaşamını yitirdi. "Bu köye ve çocuklara özgürlük getireceğim" diyerek gittiği Cizre'de yaşamını yitiren Sultan'ın dosyasında aradan geçen 3 yıla rağmen ne olduğuna dair en ufak bir bilgi bulunmuyor.
 
2 yıl boyunca “kısıtlılık kararı” ile yürütülen dosya, son olarak verilen “kovuşturmaya yer yok” kararı ile kapatıldı. Karara itiraz eden avukatların itirazı reddedilirken, dosyadaki “kısıtlılık kararı” ise kapatılmaya rağmen kaldırılmıyor.
 
'Soruşturma amacı tehlikeye düşebilir' gerekçesi ile kısıtlılık kararı!
 
Bodrumlarda yaşamını yitirdikten sonra kimsesizler mezarlığına definedilen Sultan'ın dosyasında 2 yılla yakındır “kısıtlılık kararı” bulunuyor. Yaralı olduğu esnada AİHM'e yapılan tedbir başvurusu reddedilen Sultan'ın dosyasında hangi iddiaların olduğu ve ne şekilde yaşamını yitirdiği bilinmiyor. 
 
Avukatların itirazına rağmen mahkeme "İşin önemi ve soruşturmanın niteliği sebebiyle müdafinin, şüphelinin, şikâyetçinin ve mağdurun soruşturma dosyasını incelemeleri soruşturmanın amacını tehlikeye düşürebileceğinden vekilin dosyayı incelemelerinin ve dosyadan örnek almalarının soruşturma aşaması bitinceye kadar kısıtlanması gerektiği" gerekçesini öne sürerek dosyaya kısıtlılık kararı verdi. 
 
Kısıtlılık kararı kalkmadan dosyaya takipsizlik verildi!
 
2 yıl boyunca devam eden kısıtlılık kararı sonrası geçtiğimiz aylarda soruşturmaya “kovuşturmaya yer yok” kararı verildi. Verilen kararla tozlu raflara kaldırılan dosyadaki kısıtlılık kararı ise halen kaldırılmış değil. Takipsizlik kararına itiraz eden avukatların itirazı reddedilirken, dosya için avukatların Anayasa Mahkemesi'ne (AYM) başvurması bekleniyor.
 
Sultan Irmak kimdir?
 
1996 yılında Silvan'ın Yeşerdi (Gûnde Cano) köyünde gözlerini dünyaya açan Sultan, henüz 8 yaşındayken devlet saldırısıyla karşılaştı. Evlerine sürekli baskın yapılmasından kaynaklı babası ve ağabeyleri köyde kalamayarak batıya göç etti. Ailenin yaşadığı maddi sıkıntı karşısında Sultan, Silvan Yatılı Kız Meslek Lisesi'nde okul öncesi öğretmenliği tercih etti. Silvan'da ilan edilen sokağa çıkma yasağı döneminde yaşananlardan çok etkilenen ve Cizre'ye giden Sultan, annesine şöyle seslendi: "Çocukları öldürüyorlar. Arkadaşlarım halen eline silah almayı bilmezken katledildi. Bizi terörist ilan etmişler. Biz Kürt'üz ve bunu kimse değiştiremeyecek. Ne yaparsam yapayım sizin özgürlüğünüz için yapacağım. Bir gün bir şey duyarsanız başınız dik olsun ve kimseye boyun eğmeyin. Eğer bir gün o köye dönme şansım olursa, hepinize özellikle de çocuklara özgürlüğü getireceğim.