Pervin Buldan: Kayyım zihniyeti 31 Mart’ta Mardin’de kaybedecek

  • 13:15 30 Ocak 2019
  • Siyaset
MARDİN - HDP Mardin Belediye adayları tanıtım programında konuşan HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, hilelerle bir şeyler elde etmek isteyenlerin 31 Mart’ta kaybedeceğinin altını çizerek, tüm halkın seferberlik ruhuyla çalışmalara katılması gerektiğini vurguladı.
 
Halkların Demokratik Partisi (HDP) "Ya Me Ye" sloganıyla Mardin adaylarını tanıtmak amacıyla Bilen Tesisleri'nde etkinlik düzenledi.  Tanıtımın yapıldığı salona "Li dijî tecridê azadî", "Kayyıma karşı irade", "Li dijî gaspê îrade", "Sömürüye karşi emem", "Tenê nabe bi hevre rêveberî, "Ya Me Ye", "Çand û ziman hebún e" ve "Azadiya jinê azadiya civakê ye" yazılı pankartlar asıldı.  Konvoylar eşliğinde Mardin girişinde karşılanan adaylar ve HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan büyük bir coşkuyla aday tanıtımının yapıldığı tesise girdi. Yöresel kıyafetleriyle kadınlar dikkatleri üzerlerinde toplarken, çok sayıda kişi zılgıt ve sloganlar eşliğinde adayları selamladı. Tanıtıma HDP Mardin vekilleri Pero Dündar, Ebru Günay ile Mithat Sancar, Mardin Barış Anneleri Meclisi, HDP il-ilçe yöneticileri, Tevgera Jinên Azad (TJA) aktivistleri, HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, Mardin adayları ve çok sayıda kişi katıldı. Demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler adına yapılan saygı duruşuyla başlayan tanıtımda 1978'den 2014 yılına kadar Demokratik Yerel Yönetimler konulu sinevizyon gösterimi yapıldı.
 
‘Olağanüstü bir çalışmayla karşınızda olacağız’
 
İlk olarak konuşan HDP Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkan Adayı Figen Altındağ, vefakar olduğu kadar cefakar olan Kürt halkıyla birlikte önemli çalışmalara imza atacaklarının altını çizdi. Kendisini destekleyenlere teşekkür eden Figen, seçimlere çok az bir süre kaldığını ve bu süreci gece gündüz demeden çalışarak geçireceklerini ifade etti. Figen, “Bizi bu göreve layık görenlere teşekkür ederim. Olağanüstü bir çalışmayla karşınızda olacağımızın sözünü veriyorum. Birlikte bu sürecin altından kalkarsak eminim ki başarıyı elde edeceğiz” dedi.
 
‘Kürt halkını susturmak isteyenler bizlere saldırdır’
 
Yerine kayyım atanan Mardin Büyükşehir Belediyesi Eşbaşkanı ve tekrardan aday olan Ahmet Türk, uzun yıllardır demokrasi, özgürlük mücadelesi yürüten bir siyasi parti olduklarını ifade etti. Ahmet, yaşanan direniş sürecinin kolay olmadığını kaydederek, verilen mücadele karşısında büyük bedeller ödendiğini ve bundan sonraki süreçler içinde bedel ödemeye hazır olduklarını söyledi. Ahmet şunları kaydetti: “Biz geleceğimizi özgürlükle karşılamak isterken bizden rahatsız olanlar Kürt halkını bastırmaya ve susturmaya çalışmak için bize saldırmaktadır. Halkın iradesine ipotek koyarak belediyelerimize kayyım atamışlardır. Bu nedenle mücadelemiz birinin başkan olması için değil aksine halkın kendi iradesine sahip çıkmasıdır.
 
‘Belediyeyi borçtan kurtardık, borç bırakmadık’
 
Olabildiğince yaptığımız bütün çalışmaları halkımızla paylaşacak ve aktaracağız. Bir taraftan barış ve demokrasi mücadelesi vereceğiz diğer taraftan ise halkımızın taleplerini yerine getirmek için çalışacağız. Kayyım bugün çıkıp ‘Ahmet Türk döneminde 8 milyon borç vardı’ diyor. Yalan söylüyor, çünkü biz belediyeleri aldığımız zaman tüm borçları kapattık. Bu yalanları üretenler hakkında suç duyurusunda bulunacağımı buradan duyuruyorum. Yaptığımız çalışmaları herkes kontrol edebilir. Elbette ki eksikliklerimiz olmuştur ancak belediye başkan adayı ilanından sonra herkes bir seferberlik ruhuyla onuruna sahip çıkmalıdır. Bu halkın iradesine ipotek konulmuştur ve bu ipoteği kaldırmak boynumuzun borcudur.”
 
‘Sonuç alıncaya kadar Leyla ile birlikte yürüyeceğiz’
 
HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, 4 Eylül 1993’te Batman’da katledilen Belediye Başkanı Mehmet Sincar’ı anarak konuşmasına başladı. Pervin, demokrasi mücadelesinde yaşamını yitirenler sayesinde bugünlere geldiklerini ifade etti. 84 gündür eylemine devam eden Leyla Güven'i selamlayan Pervin, Leyla’nın eyleminin artık tüm dünya tarafından bilindiğini ve meşru olduğunu kaydederek, bu eylemin başarıya ulaşacağını ve sonuca ulaşana kadar aynı yolda yürüyeceklerini söyledi. Aynı taleple Türkiye ve bölge cezaevlerine yayılan açlık grevlerine girenleri anan Pervin, eylemi sürdüren herkesi selamladı. 
 
Pervin’in konuşmasından satırbaşları şu şekilde:
 
“Gündüzü için seyranlık gecesi için gerdanlık denilen Mardin geleceğimiz ve umudumuzdur. Mardin barışın da demokrasinin de gerdanlığı olacaktır. AKP’nin buraya gaspçı kayyım atayarak teslim almaya, kimlikleri, kültürleri yok saymaya çalıştığını biliyoruz. Mardin halkına hakaret edildiğini de biliyoruz. Uğur Kaymaz’ın anıtına dahi tahammül edemeyen zihniyeti tanıyoruz. Anıtı yıkarak Uğur’u bir kez daha vurdular. Tek dil olsun istediler Mardin’de ancak Mardin halkı buna izin vermedi. Bundan sonra da buna izin vermeyeceklerdir. Ezdiler, Süryaniler, Kürtler yüz yıllardır bir arada yaşıyordu ve yaşamaya devam edecektir. Mardin halkı iradesini asla teslim etmedi bu saatten sonra da teslim etmeyecektir. İşte bu onurlu ve cesur duruş halkımızı özgür günlere ütaşıyacaktır. Mardin halkı bin yıldır sarsılmayan surları gibi dayanıklıdır. Kendisine dayatılanlara karşı 31 Mart’ta cevap verecektir.
 
‘Korku iklimini kararlığımızla, irademizle kıracağız’
 
Bir yandan ekonomik kriz diğer yandan savaş politikaları nedeniyle halklar geleceğe güvenle bakamamaktadır. Devletin bekası diye yola çıktılar ve onların tek derdi kendilerinin bekası oldu. Kendilerine güvenmedikleri için ‘beka’ dediler. Tek yaptıkları korkutma, sindirme ve hilelerle bir korku iklimi yaratma oldu. Bu korku iklimini kırmanın tek yolu kararlı olmaktır, cesaretlidir ve onurludur. 31 Mart’ta bunun ispatı olacaktır. Halkımızın özlemi demokratik bir ülke, kendi kendini yöneteceği bir yerel yönetimdir. 31 Mart’ta bu sürecin yolu olacaktır. Mutlaka başaracağız. Kentlerimizi tekçi zihniyet tarafından değil halkımızla birlikte ve yerelden yönetme temel hedefimiz olacaktır. MArdini gençler, kadınlar yönetecektir. Tıpkı seçim sloganımızda olduğu gibi belediyelerimizi halkımızla birlikte almanın startını veriyoruz. Halkımıza ait olanı geri alacak ve halkımıza geri verme sözümüzü yeniliyoruz. Kayyım zihniyeti artık bu topraklarda hüküm süremeyecek ve bu devir kapanacaktır. 1 Nisan sabahı belediyelerin kapısı halka açılacaktır. HDP gelecek halk gelecektir. Belediyelerimizde gaspçılar değil bizler, halklar olacak.
 
‘Hilelere halkımız izin vermeyecektir’
 
Bu seçimde yaptıkları hileler halkımız tarafından ötelenecek ve izin verilmeyecektir. Bu hileler 31 Mart’ta ayaklarına dolanacak ve bir kez daha kaybedecekler, kaybedecekler, kaybedecekler… Değerlerinizi hedefe alan bu kayyımları sandığın dibine gömeceğinizden eminim. Sizlerden oy istemeye yüzleri yoktur. Yüzleri olmadığı için karşınıza çıkmaya utanacaklar. Mardin, Mazıdağ, Derik, Kızıltepe’nin kendisine yaşatılanları unutmayacak hafızası vardır. Bu nedenle bu tarihi hafızasıyla kayyımlara geçiş verilmeyecektir. Tüm adaylarımızı Mardin’in siyasi iradesi olarak sizlere teslim ediyor ve tüm halkımızı adaylarımız etrafında kenetlenmeye çağırıyoruz.”
 
Pervin’in konuşmasının ardından Mardin ve ilçelerinde belirlenen adaylar halka tanıtıldı. Alkışlar ve zılgıtlar eşliğinde sahneye çağrılan adayları Pervin Buldan karşıladı.
 
Mardin adayları şu şekilde:
 
*Mardin Büyükşehir Belediyesi: Ahmet Türk-Figen Altındağ
 
*Nusaybin: Semire Nergiz - Ferhat Kut
 
*Kızıltepe: Nülifer Elik Yılmaz - Salih Kuday
 
*Derik: Mülkiye Esmez -Mehmet Şerif Kıran
 
Aday tanıtımı Koma Denge Amara'nın seslendirdiği stranlar eşliğinde çekilen halaylarla sona erdi.