Halka ve turizme kapalı olan Mardin Kalesi satıldı iddiası!

  • 09:02 31 Ocak 2019
  • Kültür Sanat
MARDİN - Mardin Kalesi’nin tepesindeki NATO’ya ait radar üssü dışında kalan alanının AKP’li Orhan Miroğlu’na satıldığı ve bu alanın kafe ve restoran için kazıldığı iddia edildi. 
 
Üç bin yıllık tarihi geçmişi ile görenleri kendine hayran bırakan Mardin Kalesi, tepesindeki NATO’ya ait radar ve Türkiye’ye ait askeri üs nedeniyle 55 yıldır halka kapalı. “Kartal yuvası” olarak bilinen Kale, önceki yıllarda turizme kazandırılması için yapılan başvurulara rağmen ne halka ne de turizme açıldı. 
 
Kale ile ilgili kentte dolanan iddialara göre, NATO’nun radar üssü dışında kalan bölgede kafe ve restoran için kazı çalışmaları yapılıyor. Turizme kazandırılması beklenen alanın ise AKP eski Mardin Milletvekilli ve AKP Merkez Karar Yürütme Kurulu (MKYK) Üyesi Orhan Miroğlu tarafından satın alındığı öne sürüldü. 
 
AKP’li Orhan Miroğlu’na satıldı iddiası 
 
Kent sakinlerinin iddialarına göre, söz konusu alan ihaleye çıkarılmadan satıldı. Orhan Miroğlu, bölge için daha önce "Sorun bütün Mardin sevdalılarının sırtında bir kambur gibi duran, bu kapalı halin sürüyor olmasıdır. Milletvekilliğim döneminde kalenin açılması için ilgili bakanlarla temaslar sağladık. Bu süreçte çok iyi diyalog ve bilgilendirmelerde bulunduk. Bakan Numan Kurtulmuş ile kaleye bile çıktık ve bu çalışmalar çok geniş bir kamuoyu oluşmasına yol açtı. Ama sürece sahip çıkmada eksiklik ve ihmaller de olmadı değil. Ama başarabiliriz. Bu vesileyle, bu meseleyi yeniden hatırlatmak ve ilgili bakanlarımızla süreci yeniden konuşmak ve diyaloga geçmek gerektiğini ifade etmek istedim. Kuşkusuz bu çabalar sürmeye devam edecektir" açıklamalarında bulunmuştu.
 
Ortaya atılan iddialar dışında kalenin turizme ne zaman açılacağı ise bilinmiyor.