Tarihi Mersava Kilisesi ahır olarak kullanılıyor!

  • 09:04 31 Ocak 2019
  • Kültür Sanat
HAKKARİ - Çukurca’da Ermenilerden kalma tarihi Mersava Kilisesi, duyarsızlık nedeniyle yıkılmaya yüz tuttu. Yetkililer tarafından koruma altına alınmayan Kilise, köylüler tarafından ahır olarak kullanılıyor. 
 
Hakkari’nin Çukurca ilçesine bağlı olan ve geçmişte Ermenilerin yaşadığı Geçimli (Dêra Mersava) köyündeki Mersava Kilisesi, bakımsızlıktan harabeye dönmüş durumda. İl Kültür Müdürlüğü tarafından koruma altına alınmayan Kilise, köylüler tarafından ise ahır olarak kullanılıyor. Aynı zamanda defineciler tarafından talan edilen Kilise, duyarsızlık nedeniyle yok olmayla yüz yüze.  
 
‘Ermeniler ve Kürtler bu köyde kardeşçe yaşardı’ 
 
Köy sakinlerinden Rabia Ölmez, 1915 yılında Ermenilerin sadece fiziki bir kırımdan değil, aynı zamanda inanç kırımından da geçtiklerine değinerek, şöyle konuştu: “Köy isminden de anlaşıldığı gibi Ermeniler ve Kürtler tarafından kuruldu. Bu köyde Ermeniler ve Kürtler beraber ortak bir yaşam sürüyorlardı. O tarihlerde ben daha doğmamıştım. Ama annem, babam hep anlatırlardı. O zamanlar da halklar arasında düşmanlık yoktu, düşmanlığı yaratanlar ve kin tohumlarını bu topraklarda yeşertenler bu toprağa düşman olan kişilerdi. Ermenilerle komşuluk çok kıymetli ve değerliydi diye anlatırlardı bize büyüklerimiz. Halkların inançlara saygısı sonsuzdu. Ermeni fermanı çıktıktan sonra, bazıları göç etti, bazıları da soykırıma tabi tutuldu.” 
 
Köyde Ermenilere ait birçok tarihi eser bulunduğunu ifade eden Rabia, “Ben şimdi 75 yaşındayım, doğduğumdan beri Mersava Kilisesi var ve canlılığını hep korudu. Ama maalesef ki şuan da tarihi Kilise ahır olarak kullanılıyor. Tarihi eserlerin korunmaması ve bu kadar acımasızca kullanılması insanı gerçekten de endişelendiriyor” diye belirtti. 
 
‘Karakoldan ‘kiliseyi yıkın’ denildi’ 
 
Yurt dışında yaşayan Ermenilerin her yaz köye gelip Kilise’yi ziyaret ettiğini ifade eden Rabia, ibadet yerlerinin bu şekilde kullanılmasının kabul edilemeyeceğini vurguladı. Ermeniler tarafından köyde yapılan tarihi tahin değirmeninin bütün köy tarafından kullanıldığını aktaran Rabia, şöyle dedi: “Bütün köy halkı bu değirmen sayesinde geçimini sağlıyor. O değirmen hala ayakta. İstenilse tarihi eserlerden hem faydalanılır, hem de korunabilir. Mersava Kilisesi tarihi bir doku ve yapıdır. Ziyarete gelenler ‘Siz kiliseyi ahıra çevirerek, günah işliyorsunuz, orası ibadet yeri temizleyin’ diyorlar. Çoğu kez köyde bulunan karakol tarafından köy halkına ‘o kiliseyi yıkın’ tarzında emirler verildi. Ama biz dinlemedik ve yıkmadık. Camiler nasıl ki kutsal olarak görülüyorsa kiliseler de öyle görünmeli ve saygı duyulmalıdır. Halklar farklı inançlara tahammül etmeli ve saygı duymalıdır.”