Leyla Güven'in eylemi 85'inci gününde

  • 10:30 31 Ocak 2019
  • Güncel
DİYARBAKIR - PKK Lideri Abdullah Öcalan'a uygulanan tecridin kaldırılması talebiyle süresiz-dönüşümsüz açlık grevinin 85'inci gününde olan Leyla Güven'in artık ayakta kalmakta zorlandığı öğrenildi. Leyla'nın ayrıca eylemine olan desteklerden de oldukça moral aldığı belirtildi.  
 
PKK Lideri Abdullah Öcalan'a yönelik tecridin kaldırılması talebiyle süresiz-dönüşümsüz açlık grevinde olan Demokratik Toplum Kongresi (DTK) Eşbaşkanı ve Halkların Demokratik Partisi (HDP) Hakkari Milletvekili Leyla Güven'in eylemi 85'inci gününe girdi. 25 Ocak günü tutuklu yargılandığı davadan tahliye edilen Leyla, eylemine evde devam ediyor. 
 
Leyla CPT ve AP'ye mektup yolladı
 
Abdullah Öcalan'ın avukat ve ailesi ile düzenli görüşmeler sağlanmayana kadar eylemine devam edeceğini her fırsatta dile getiren Leyla, Avrupa Konseyi'ne bağlı İşkenceyi Önleme Komitesi (CPT) ve Avrupa Parlamentosu'na (AP) da ayrı ayrı mektuplar yazarak taleplerini iletti. Leyla, CPT ve AP'ye misyonlarını yerine getirme çağrısında da bulundu. 
 
Leyla'nın durumu her geçen gün ağırlaşıyor
 
Öte yandan Leyla'nın her geçen gün durumunun ağırlaştığı ve artık ciddi sağlık sorunları yaşamaya başladığı da öğrenildi. Sıvı tüketmekte zorlanan Leyla'nın yüksek tansiyon yüzünden artık ayağı kalkarken de çok zorlandığı ve yardım olmadan ayakta durmakta zorluk çektiği öğrenildi. 
 
Leyla'ya evinin önünden ses veriliyor
 
Ayrıca HDP, DBP ve TJA'lılar da her gece Leyla'nın evinin önüne giderek eylemine ses veriyor. Kızı Sabiha Temizkan Leyla'nın eylemine olan bu destekten ötürü moral aldığını belirtti. Ayrıca Leyla'nın eylemine dünyanın bir çok yerinden aydın, yazar ve siyasetçiden de destek mesajları gelmeye devam ediyor.   
 
Açlık grevleri kararlılıkla sürüyor
 
Öte yandan Leyla'dan sonra cezaevlerinde aynı taleple ilk grubun başlattığı açlık grevi eylemi 47, HDP Hewlêr Temsilcisi Nasır Yağız'ın 72, Fransa'nın Strasbourg kentindeki 14 eylemcinin 46, Galler'de İmam Şiş'in 46, Maxmur'da İştar Meclisi Üyesi Fedile Tok'un eylemi 12, DBP Eş Genel Başkanı Sebahat Tuncel ve HDP eski Hakkari Milletvekili Selma Irmak'ın ise 17'nci gününde devam ediyor.